Nieoczekiwany obrót zdarzeń - Google przegrywa w procesie z Epic Games. Firma jest winna stosowania praktyk monopolistycznych
Sklep Google Play jest aktualnie najpopularniejszym cyfrowym miejscem z aplikacjami na urządzeniach z systemem Android. Taki stan rzeczy od lat pozwala firmie Google na stosowanie niemalże dowolnych praktyk, w tym naprawdę wysokich opłat dla twórców aplikacji. W 2020 roku Epic Games pozwało Google, a głównym zarzutem było nielegalne stosowanie praktyk monopolistycznych. Po kilku latach zapadł wyrok - sędzia orzekł na korzyść producenta mobilnej gry Fortnite.
Epic Games wygrywa z firmą Google w procesie o stosowanie praktyk monopolistycznych związanych ze Sklepem Google Play. Wyrok będzie rzutował na późniejsze kroki, które będą miały zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości, choć na ten moment nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób.
Spotify - twórcy aplikacji mają specjalną umowę z Google. Dzięki temu płacą dużo mniejsze prowizje za sprzedaż subskrypcji
W całej batalii prawnej wyszło na jaw sporo informacji, które rzuciły jeszcze więcej światła na praktyki, jakie stosuje Google, aby utrzymać monopolistyczną pozycję Sklepu Google Play. Firma poczyniła wiele kroków, które miały "stłamsić" powstającą konkurencję cyfrowych sklepów już w zarodku - np. opłacano programistów, aby porzucili własne sklepy z aplikacjami lub bezpośrednią dystrybucję swoich aplikacji oraz podpisywano umowy z producentami urządzeń w celu wykluczenia konkurencyjnych rozwiązań na ich sprzętach (mówimy tu o kwotach rzędu miliardów dolarów). Wszystkie działania przyczyniły się do faktu, że aktualnie ponad 95% wszystkich aplikacji znajduje się w Sklepie Google Play, a Google wykorzystuje ten fakt na swoją korzyść. Wygórowane opłaty, a także niejako wymuszenie stosowania autorskiego systemu płatności to tylko niektóre z praktyk monopolistycznych.
USA: nowe śledztwo ws. praktyk monopolistycznych Google
Popularna mobilna gra Fortnite niegdyś była dostępna w Sklepie Google Play, jednak przez sprzeciw firmy Epic Games przed pobieranymi opłatami, Google wycofało ją z dystrybucji. To właśnie wtedy (w 2020 roku) producent gry Fortnite złożył pozew przeciwko firmie Google. Wiemy, że przedsiębiorstwo stosowało specjalne umowy dla wybranych twórców (np. Spotify), aby ponosili oni mniejsze koszty. Natomiast objęły one jedynie garstkę "wybrańców". Wyrok w sprawie zapadł 11 grudnia 2023 roku. Wynikiem procesu jest uznanie Google za winnego wszystkich zarzutów - w tym stosowania nielegalnych praktyk monopolistycznych. Oczywiście firma Google będzie się odwoływać od decyzji. W połowie stycznia 2024 roku sędzia James Donato i Epic Games spotkają się ponownie, aby ustalić, jakie działania zapobiegawcze trzeba podjąć w związku z wyrokiem. Jednak sama decyzja jest sporym krokiem naprzód, szczególnie że batalia Epic Games przeciwko Apple o tej samej tematyce została zakończona już po roku (orzeknięto wtedy na korzyść Apple).