Niektóre karty ASUS R9 Fury StriX można odblokować do Fury X
Świadomi użytkownicy komputerów PC lubią eksperymentować z oprogramowaniem oraz podzespołami komputerowymi - jedni decydują się na podkręcanie procesora lub karty graficznej, inni próbują udoskonalać posiadany sprzęt dzięki aplikacjom, które mają zwiększać jego możliwości. Nie od dzisiaj wiadomo, że niektóre akceleratory GPU oraz jednostki CPU fizycznie posiadają więcej jednostek wykonawczych, aniżeli widzimy w systemie operacyjnym. Firmą posiadającą spore doświadczenie w serwowaniu klientom podzespołów umożliwiających odblokowanie jest AMD. Wszyscy pamiętamy procesory posiadające więcej rdzeni niż w specyfikacji technicznej lub karty graficzne, które po zmianie BIOSu stawały się mocniejszymi modelami. Okazuje się, że najnowsza seria również umożliwia zabawę w odblokowywanie - niektórzy mogą stać się szczęśliwymi posiadaczami mocniejszych produktów, za które zapłacili w praktycy mniej.
Odblokowywanie jednostek w kartach graficznych Radeon nie jest nowością.
Użytkownicy kart graficznych ASUS Radeon R9 Fury StriX donoszą o możliwości odblokowania procesorów strumieniowych oraz jednostek teksturujących. W temacie na forum XtremeSystems entuzjasta o pseudonimie 2good4you poinformował, że dzięki modyfikacji jego StriX zmienił się z modelu Fury w topowego Radeona R9 Fury X. Standardowo, rdzeń Fiji wykorzystywany w modelu R9 Fury zapewnia 3584 procesorów strumieniowych oraz 224 jednostki teksturujące - użytkownikowi udało się uzyskać 4096 procesorów strumieniowych oraz 256 jednostek teksturujących, co odpowiada modelowi R9 Fury X.
Po lewej przed odblokowaniem, po prawej wynik modyfikacji.
Jak to jest możliwe, że karta graficzna posiadająca procesor Fiji może posiadać pełną liczbę procesorów strumieniowych? Wybrana seria ASUS StriX mogła zostać wyposażona w rdzenie Fiji XT posiadające jednostki zablokowane programowo - AMD mogło dostarczyć owe procesory z różnych powodów. Być może producentowi brakowało w tym momencie GPU z serii Fiji Pro lub wybrana seria GPU Fiji XT posiadała wady, które uniemożliwiały jej montaż w modelach Fury X. Możliwość odblokowania wynika więc ze szczęścia. Pełny poradnik na ten temat (odblokowywanie Radeonów) znajdziecie tutaj.
Taktowanie 1050 MHz przy napięciu 1,19 V.
Użytkownik 2good4you oprócz odblokowania swojej karty graficznej postanowił także sprawdzić możliwości w podkręcaniu. Przy standardowej częstotliwości wynoszącej 1050 MHz oraz napięciu 1,19 V wentylatory nie miały generować zbyt sporego hałasu - możliwe było uzyskanie taktowania na poziomie 1150 MHz przy napięciu 1,3 V oraz maksymalnych obrotach wentylatorów. Zmodyfikowane GPU zachowuje się ponoć stabilnie i oferuje zwiększoną wydajność w stosunku do Fury X.
Test karty graficznej ASUS STRIX GeForce GTX 980 Ti DirectCU III
Taktowanie 1150 MHz przy napięciu 1,3 V.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
7
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90