Niektóre karty AMD Radeon RX 400 można przerobić na RX 500
Tegoroczna premiera nowych kart graficznych od AMD nie jest szczególnie pasjonującym wydarzeniem. Podobnie jak wcześniej w przypadku modeli z serii 300 także i tym razem mamy do czynienia jedynie z lekko podrasowaną poprzednią generacją sprzedawaną w nowych opakowaniach. Pewnie bolałoby to mniej, gdyby nie to, że seria 400 jest sama w sobie nieco wybrakowana i nie ma w niej konkurentów dla jakichkolwiek modeli NVIDII szybszych niż GTX 1060.
Na całe szczęście wypuszczenie starych kart graficznych pod nową nazwą ma też swoje plusy. Bardzo często w takich sytuacjach posiadacze starszych modeli mogą liczyć na darmowy upgrade w postaci instalacji BIOS-u z ich następców. Czy tak jest również w przypadku nowych Radeonów? Okazuje się, że tak. Pierwsi śmiałkowie już tego dokonali.
Potwierdzone są przypadki, gdzie udało się zupgrade'ować zarówno RX 470 jak i RX 480. Wydajność starszych kart jest wtedy równa nowszej generacji.
Informacje o udanej procedurze instalacji BIOS-u z nowszego modelu dochodzą nas z różnych źródeł. Potwierdzone są przypadki, gdzie skutecznie udało się zupgrade'ować zarówno RX 470 jak i RX 480. Wydajność starszych kart jest wtedy równa nowszej generacji. Ewentualnymi skutkami ubocznymi w razie powodzenia operacji są jedynie wyższe temperatury oraz zużycie energii, jednak mieszczą się one w normie i nie wykraczają ponad to, co możemy zaobserwować przy overclockingu. Na tym przykładzie doskonale widać, że usprawnienia w serii RX 500 wynikają w najlepszym wypadku jedynie z procesu produkcyjnego układów.
AMD Radeon RX 580 ma problemy z uzyskaniem 1500 MHz?
Procedurę takiego darmowego upgrade'u każdy może przeprowadzić na własną rękę. Wystarczy do tego program ATIFlash oraz paczka z pasującym do naszej karty graficznej BIOS-em. Należy jednak pamiętać, że nie jest to operacja bezpieczna oraz skutkuje utratą gwarancji. Polecamy ją jedynie doświadczonym użytkownikom, a najlepiej posiadaczom kart z podwójnym BIOS-em, ponieważ wtedy w razie niepowodzenia procesu mają oni plan awaryjny. Należy także pamiętać, że choć między poszczególnymi chipami z serii 400 i 500 nie ma poważnych różnic, o tyle mogą one występować między różnymi modelami. Z tego względu zawsze istnieje ryzyko, że znaleziony przez nas BIOS może nie pasować do posiadanej przez nas karty. Warto zawsze upewnić się co do kompatybilności, a najlepiej ograniczyć się jedynie do modeli jednego producenta.
ASUS Radeon RX 580 i RX 570 ROG Strix - pierwsze zdjęcia
Powiązane publikacje

NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti oraz RTX 5060 - premiera kart graficznych odbędzie się niebawem. Wyciekły konkretne daty
58
NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU i GeForce RTX 5050 Laptop GPU ujawnione w notebooku ASUS TUF Gaming F16
6
Tak tanio jeszcze nie było: AMD Radeon RX 9070 XT dostępny w najniższej cenie od premiery. Sprawdź, gdzie można go kupić
168
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti - Poznaliśmy finalną specyfikację karty graficznej z generacji Blackwell
173