Neuralink: Małpa grająca w Ponga bez użycia rąk. Mózg dziewięcioletniego zwierzęcia zastąpił tradycyjne kontrolery
Wyobrażacie sobie sytuacje, w której sparaliżowana osoba obsługuje komputer lub smartfon szybciej od zdrowej osoby, która korzysta z myszy, klawiatury, gładzika oraz ekranu dotykowego? Taki scenariusz do niedawna wydawał się mało prawdopodobny, lecz jak pokazuje najnowszy materiał Neuralink, firmy Elona Muska, jest on możliwy i być może w przyszłości będziemy obsługiwać urządzenia komputerowe przy użyciu mózgu. Na ten moment udało się to małpie, konkretne – dziewięcioletniemu makakowi, który ochoczo ogrywał leciwą, nieskomplikowaną produkcję Pong. Zwierzę bez większego trudu radziło sobie z obsługą gry, co umożliwiały dwa urządzenia Neuralink wszczepione w mózg makaka. To ogromny krok, który daje nadzieję wielu osobom z mniejszą lub większą niepełnosprawnością ruchową.
Neuralink N1 to urządzenie wszczepione w mózg małpy pozwalające zwierzęciu na obsługę komputera bez użycia rąk. Wszystko zarejestrowano na nagraniu wideo. Rozwój technologii to szansa dla sparaliżowanych osób.
Elon Musk zaprezentuje w piątek działający interfejs Neuralink
Zgoda, wysłanie samochodu w kosmos przez Elona Muska było sztuką dla sztuki. Ot zwykły pokaz możliwości. Niemniej, wiele innych przedsięwzięć wspomnianego wizjonera ma realną szansę zmiany jakości życia człowieka. Neuralink, jeden z biznesów założyciela Tesli i SpaceX, podjął się zadania opracowania implantów mózgowych wspomagających przeróżne czynności. Nie były to jednak czcze zapowiedzi. Dziś możemy obserwować konkretne efekty prac. Co prawda nie dotyczą one człowieka, lecz małpy, jednakże można mówić tutaj o dobrym starcie.
ColorOS 11: Bezpieczeństwo i prywatność smartfonów to priorytet. Poznaj najważniejsze funkcje autorskiego systemu OPPO
Pager, bo tak nazwano makaka, poruszał wirtualnym kursorem widocznym na ekranie komputera z wykorzystaniem urządzenia zawierającego 1024 elektrody podłączone do mózgu. To umożliwiło Neuralink N1 transmisję danych pomiędzy zwierzęciem i komputerem. Sprzęt został wszczepiony w obszary mózgu odpowiedzialne za kontrole lewej oraz prawej strony ciała. Według Elona Muska w przyszłości podobne implanty mogą pomóc sparaliżowanym osobom w swobodnym poruszaniu się.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4