Netflix co miesiąc traci 192 mln dolarów przez wyłudzaczy haseł
Chyba wszyscy "kochamy" tego typu podsumowania i informacje: twórcy gier i producenci filmowi stracili x dolarów z powodu piractwa komputerowego; deweloperzy tracą rocznie x przychodu z powodu torrentów... Jakby jednak śmiesznie nie wyglądały owe "straty" (bo jak można mówić o stratach czegoś, czego się nie miało, a mogło się mieć wyłącznie hipotetycznie?), to takie podsumowania wciąż powstają. Tym razem serwis CordCutting postanowił przyjrzeć się popularnej platformie VOD, jaką jest Netflix. Według portalu, Netflix "traci" miesięcznie 192 miliony dolarów właśnie przez barbarzyńskich piratów, którzy zamiast grzecznie zapłacić za korzystanie z platformy, wolą... Nie, nie ściągać filmy z torrentów, a "wyłudzać" loginy i hasła do serwisu od rodziców oraz przyjaciół.
Serwis CordCutting przyjrzał się platformie Netflix. Według portalu, Netflix "traci" miesięcznie 192 miliony dolarów przez barbarzyńskich piratów-wyłudzaczy, żerujących na cudzych kontach.
Netflix: sprawdzamy premiery na weekend 22-24 lutego 2019
Netflix oferuje nam trzy plany abonamentowe, przy czym plan Standard oraz Premium pozwala na jednoczesny dostęp do serwisu więcej niż jednemu uruchomionemu urządzeniu takiemu jak komputer czy smartfon. Jeśli jednak planujemy oglądać filmy i seriale wyłącznie na jednym urządzeniu na raz i nie chcemy składać się z kimś na abonament, by móc korzystać z jednego konta w kilka osób, możemy wybrać plan najtańszy - Podstawowy. Problem w tym, że plan ten nie oferuje jakości HD. W związku w tym wielu internautów, choć nie potrzebuje możliwości jednoczesnego oglądania Netfliksa na więcej niż jednym urządzeniu, i tak wybiera plan, w którym jest to możliwe, właśnie z uwagi na rozdzielczość HD. Jak wynika z badań, coraz więcej osób wyłudza wówczas dostęp do opłacanego przez konkretną osobę konta - najczęściej źródłem wyłudzeń są rodzice oraz znajomi. Serwis CordCutting wpadł na pomysł, że po zbadaniu liczby takich "wyłudzaczy" można podliczyć "straty" wynikające z tego, że wiele osób korzysta z Netliksa "na lewo", zamiast jak porządny obywatel płacić oddzielnie za swoje konto.
Apple uruchomi swój własny Netflix. Miliard dolarów na produkcje
Grupa, na której przeprowadzono badania była względnie niewielka (1127 osób), jednak z ankiety udało się wyliczyć, że najwięcej osób wyłudzało (bądź "podwędzało") Netfliksa od rodziców (37,9%) oraz rodzeństwa (14,3%). Na dalszych pozycjach znajdują się życiowi partnerzy, przyjaciele, byli partnerzy, a nawet dzieci czy ludzie z którymi dzielimy stancję/mieszkanie. CordCutting dokonało szybkiej matematyki. 26 miesięcy bycia "netfliksową pijawką" daje oszczędności rzędu 208 dolarów (przy abonamencie 7,99 dol). Ostatecznie, nieco naciągane badanie pokazuje, że takie działania narażają Netfliksa na miesięczne "starty" w wysokości 192 milionów dolarów. Dlaczego naciągane? Bo o ile faktycznie część tych ludzi pozyskuje dane logowania w podstępny sposób, i korzysta z konta bez wiedzy płacącego, to przecież sporo z tych osób to po prostu dzieci będące na utrzymaniu rodziców, bądź młodsze rodzeństwo, które naturalną koleją rzeczy ogląda treści udostępnione im właśnie przez domowników. Trudno przecież wymagać, aby każdy na świecie płacił za "własnego" Netfliksa.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57