Nepal: granie w PUBG jest od teraz przestępstwem
Cenzura, zakazywanie sprzedaży czy penalizacja posiadania pewnych gier ma długą historię. Niestety proceder ten trwa po dziś dzień. Kiedy inne formy rozrywki są od tego relatywnie wolne, gry wideo są nadal traktowane w protekcjonalny sposób. Nie trzeba sięgać daleko po przykłady – w Niemczech firmy takie, jak Capcom nie mogły wydawać serii Dead Rising, a Microsoft – Gears of War (dopiero od części trzeciej zniesiono zakaz). Tymczasem do tej niechlubnej tradycji dołącza Nepal. Co ciekawe, sytuacja dotyczy gry, która nie jest powszechnie uznawana za brutalną (kategoria wiekowa T od amerykańskiego ESRB). Mowa o PlayerUknown's Battlegrounds, znanym powszechnie jako PUBG.
PUBG został zdelegalizowany w Nepalu. Tamtejsze władze mogą aresztować każdego, kto zostanie przyłapany na grze w popularnego battle royale.
Tamtejszy Urząd Śledczy uzyskał zgodę sądu okręgowego w Kathmandu na zakazanie PUBG w Nepalu. Urząd Telekomunikacji wezwał wszystkich dostawców usług internetowych i sieci mobilnych o zablokowanie gry. Szef Urzędu Śledczego, Dhiraj Pratap Singh, podyktował tę decyzję otrzymaniem wielu doniesień od rodziców i szkół na temat negatywnego wpływu gry battle royale na zachowanie dzieci. Ponadto władze Nepalu konsultowały się z psychiatrami. Byli oni zdania, że przemoc ukazana w grze może przełożyć się na agresywne zachowania w prawdziwym życiu.
Uniwersytet Oksfordzki: brutalne gry nie wpływają na agresję
Nepalska policja może zaaresztować każdego, kto zostanie przyłapany na graniu w PUBG. Pomimo, że nie doszło do żadnego incydentu związanego z grą, Sandip Adhikari z Urzędu Telekomunikacji uważa, że jest ona uzależniająca, a szczególnie podatne są na nią dzieci i nastolatkowie. Nepal ostatnimi czasy dosyć mocno ingeruje w sferę obyczajową swoich obywateli. W październiku 2018 zakazano tam pornografii. W sąsiednich Indiach w marcu tego roku PUBG Mobile zostało zdelegalizowane w kilku miastach. Indyjska policja zatrzymała przynajmniej 10 osób.
Powiązane publikacje

Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
9
The Elder Scrolls IV: Oblivion - Remastered bije rekordy. Zdobył 4 mln graczy w 4 dni. Tak wygląda odrodzenie legendy RPG
123
La Quimera - gra otrzymała kiepskie pierwsze recenzje, po czym została wycofana na kilka godzin przed premierą
32
DOOM: The Dark Ages - oto Cosmic Realm. Prezentacja przeciwników i świata nawiązującego do twórczości H.P. Lovecrafta
5