Naukowcy przesłali 1 petabit na sekundę przez światłowód
Internetowe łącza nigdy nie będą chyba zbyt szybkie. Zwłaszcza jeśli chodzi i naprawdę ważną infrastrukturę jak podłączenie dużych instytucji czy nawet podmorskie kable. Badania nad nowymi rodzajami światłowodów, które mogą przenosić bardzo duże ilości danych, doprowadziły do tej pory do powstania grubych włókien, które są podatne na uszkodzenia spowodowane zginaniem i ciągnięciem. Naukowcy z Macquarie University w Australii postanowili zmienić ten stan rzeczy. Poza postępem technicznym ich wynalazek niesie też oszczędności. "Zamiast instalacji 12 standardowych światłowodów, które byłyby potrzebne do transportu tej samej objętości danych, wystarczy teraz nasz jeden".
Włókno jest tej samej szerokości, co istniejące standardowe włókno, ale jest zdolne do 12-krotnie szybszej prędkości transmisji danych
Praca naukowców jest odpowiedzią na wyzwania jakie niesie najbliższa przyszłość. "Niezaspokojone zapotrzebowanie na dane na świecie oznacza, że zbliżamy się do kryzysu wydajności i musimy znaleźć nowe sposoby transferu coraz większych ilości informacji" - powiedział dr Simon Gross z Centrum Badań w Macquarie University w Australii. "Ta technologia obiecuje rozwiązanie wąskiego gardła stworzone przez istniejące światłowody. Po raz pierwszy wyprodukowaliśmy nadające się do użytku włókno, które jest odporne i może przenosić ogromne ilości danych, a także nadaje się do zastosowań innych niż laboratoryjne".
Netflix królem internetowych łączy. Zajmuje sporą część ruchu
Mufa światłowodowa stworzona przez Macquarie University w Australii w połączeniu z włóknem wyprodukowanym przez Uniwersytet Hokkaido i producentem sprzętu Fujikura oraz systemem transmisji opracowanym przez Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych w Japonii, w czasie testów pozwoliła na prędkość transmisji danych przekraczającą 1 petabit na sekundę (1024 Tb/s). "Nowe czterordzeniowe, trójmodowe włókno jest tej samej szerokości, co istniejące standardowe włókno, ale jest zdolne do 12-krotne szybszej prędkości transmisji danych. Włókno jest mniej podatne na uszkodzenia i może być używane w istniejącej infrastrukturze" - mówi dr Simon Gross. W tym roku japoński gigant NEC połączył siły z Google, aby opracować sposób wykorzystania sztucznej inteligencji do zwiększenia wydajności widmowej w systemie podmorskich kabli do 6 bitów na sekundę na Hz, z wydajnością ponad 26 terabitów na sekundę.