NASA: Łazik Perseverance zdolny do produkcji tlenu. MOXIE udało się uzyskać ilość pozwalającą na 10 minut oddychania człowieka
Marzenia dotyczące zasiedlenia Marsa przez ludzi powoli zaczynają nabierać realnego kształtu. Co prawda, w dalszym ciągu jest to odległa wizja przyszłości, natomiast nie wydaje się już tak abstrakcyjna jak dawniej. Wiele zmieniła trwająca właśnie misja Mars 2020, w ramach której łazik Perseverance dokonuje badań, testów i niezbędnych pomiarów na powierzchni Czerwonej Planety. W zasadzie czynności prowadzone są również „nad powierzchnią”, co udowodnił pierwszy udany lot helikoptera-drona Ingenuity. Tym razem mamy jednak do czynienia z czymś, co w sposób bezpośredni dotyka człowieka i potencjalnej bytności ludzi na Marsie. Otóż łazik przy użyciu instrumentu MOXIE wyprodukował tlen z marsjańskiej atmosfery.
Kolejny sukces NASA. Łazik Perseverance w ramach trwającej misji Mars 2020 wykorzystał niewielki instrument – MOXIE do produkcji tlenu z atmosfery Czerwonej Planety, która w aż 96% składa się z przecież dwutlenku węgla.
Ingenuity: Marsjański helikopter-dron odbył pierwszy lot na obcej planecie. To otwiera całkiem nowe możliwości
Tlen, konkretnie rzecz biorąc – powietrze jest niezbędnym elementem potrzebnym do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Właśnie z tego powodu życie na innej planecie przez lata wydawało nam się niemożliwe. Dziś, sprawa nie jest już tak oczywista, gdyż człowiek posiada technologie pozwalające na „produkcje” tlenu. Co więcej, instrument MOXIE, który przypomina wymiarami domowy toster, jest w stanie wytworzyć tlen z atmosfery Marsa. To pierwszy krok, który w mniej lub bardziej odległej przyszłości może pozwolić na kolonizację planety. Dobrze, ale ile tak naprawdę tlenu udało się wytworzyć?
Łazik Perseverance na Marsie. Mamy nagrania wideo z lądowania pojazdu NASA na Czerwonej Planecie
Ilość tlenu wyciągniętego z marsjańskiej atmosfery jest skromna i wynosi zaledwie 5 gramów, co powinno pozwolić na swobodne oddychanie jednej dorosłej osoby przez około 10 minut. MOXIE może wyprodukować maksymalnie 10 gramów tlenu na każde 60 minut pracy. Pamiętajmy jednak, że to dopiero pierwszy z dziesięciu zaplanowanych testów praktycznych realizowanych w ramach misji Mars 2020. NASA spodziewa się, że potężni następcy urządzenia będą w stanie wytwarzać całe tony w cyklu swojego „życia”.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4