NASA InSight - lądowanie już dziś. Gdzie można obejrzeć na żywo?
InSight to kolejna misja na Marsa, która ruszyła z Ziemi 5 maja bieżącego roku. Już dziś, po siedmiu miesiącach lotu, lądownik o tej samej nazwie wyląduje na powierzchni planety. Ma to nastąpić już dziś około godziny 21:00. NASA zorganizuje transmisję na żywo, którą będzie można oglądać na stronie agencji, jak i w serwisach społecznościowych. "Na żywo" jest tu tylko troszę na wyrost, bo strumień wideo na Ziemię docierać będzie z kilkunastominutowym opóźnieniem opóźnieniem. InSight wyląduje na równinie Elysium Planitia, gdzie po potwierdzeniu pomyślnego lądowania oraz pełną sprawność wszystkich systemów, od razu uruchomi sejsmometr, a także sondę termiczną w podłożu marsjańskim.
Lądownik NASA InSight na Marsie pojawić ma się już dziś wieczorem. Każdy całe lądowanie będzie mógł oglądać na żywo.
InSight gdy tylko dotknie gruntu i uruchomi wszystkie systemy, przez siedem minut na Ziemię będzie wysyłać pierwszy dźwięk kontrolny, którego nasłuchiwać będą radioteleskopy na Ziemi. Jak informuje NASA, po siedmiu minutach lądownik otrzyma polecenie wysłania silniejszego sygnału, aby potwierdzić, że je przyjął i wykonał. Uzyskanie tego sygnału uzna się za lądowanie zakończone pełnym sukcesem, a InSight od razu przystąpi do pierwszych działań, o których już pisałem powyżej. Na wszelki wypadek InSight będzie też "obserwowany" z orbity przez MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), a zdjęcia robić mu będzie satelita Mars Odyssey.
Wśród głównych zadań lądownika InSight będzie bezpośrednie monitorowanie aktywności geologicznej Marsa. To drugie podejście ludzkości do tej tematyki. Pierwszym była misja lądownika Viking 1, którego sejsmometr niestety nie został poprawnie uruchomiony i nie mógł badać aktywności geologicznej. Sejsmometr lądownika InSight zaprojektowano inaczej niż w Vikingu 1, który nawet przy poprawnym uruchomieniu i tak mógłby wychwytać wibracje pochodzące spoza podłoża planety. W nowym lądowniku ten problem wyeliminowano. InSight będzie też badać przepływy strumieni ciepła z wnętrza planety, a to za sprawą wspomnianej już sondy, która zostanie wbita w podłoże na głębokość 5 metrów. Kolejnym urządzeniem jest RISE (Rotation and Interior Structure Experiment), które będzie dokonywać pomiarów dopplerowskiego przesunięcia, dzięki czemu możliwe ma być uzyskiwanie bardziej precyzyjnych obserwacji ruchów planety, a także zbadać stan skupienia materii w jej wnętrzu oraz skuteczniej określić rozkład mas. Lądowanie misji InSight na Marsie będzie można oglądać m.in:
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4