MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi - niektóre płyty główne są obarczone wadą fabryczną. Firma MSI oficjalnie odniosła się do sprawy
Od kilku miesięcy w sieci można znaleźć sporadyczne doniesienia na temat problemów technicznych z niektórymi płytami głównymi MSI. Dotyczą one przede wszystkim modelu MAG Z790 Tomahawk WiFi. Oczywiście w przypadku każdego producenta zdarzają się wadliwe egzemplarze, jednak okazuje się, że w tym przypadku problem jest nieco poważniejszy. Firma MSI postanowiła odnieść się do tej kwestii w opublikowanym właśnie oświadczeniu.
MSI wykryło wady konstrukcyjne w mocowaniu radiatora na płytach głównych z MAG Z790 Tomahawk WiFi. Może to powodować pękanie modułu PCH, co skutkuje tym, że nowo zakupiony sprzęt nie chce się uruchomić.
Test dysku SSD MSI Spatium M580 Frozr Gen5 - Najszybszy nośnik na świecie, chłodzony gigantycznym radiatorem
Problemy, na które natknęła się pewna grupa użytkowników nowych płyt głównych MSI powodują, że sprzęt nie chce się włączyć lub przejść testu POST (Power On Self-Test), wykonywanego tuż po jego uruchomieniu. Przyczyn tego typu awarii może być wiele, jednak właścicielowi kanału YouTube Joshi Repair i kilku innym użytkownikom udało się je zdiagnozować. Okazuje się, że przyczyną są pęknięcia na module PCH (Platform Controller Hub) płyt głównych, które nie wynikają z zaniedbań użytkowników, a wad produkcyjnych. Swoje odkrycie użytkownik przedstawił w materiale wideo. Początkowo wydawało się, że PCH ma jedynie zarysowania, jednak po bliższej analizie okazało się, że są to pęknięcia.
Test płyty głównej MSI MAG X670E Tomahawk WiFi - Solidna konstrukcja dla procesorów AMD Ryzen 7000
Do sprawy odniosła się firma MSI. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu, tajwańskie przedsiębiorstwo wykryło wady konstrukcyjne w niewielkiej liczbie płyt głównych MAG Z790 Tomahawk WiFi. Dotyczą one niedziałającego lub nieodpowiednio działającego PCH, co skutkuje tym, że nawet nowo zakupiony sprzęt nie chce się uruchomić. Przyczyną jest niewłaściwy projekt radiatora (a konkretnie jego mocowanie) i już wdrożono działania, które mają na celu zapobiec wystąpieniu podobnych problemów w przyszłości. Jednocześnie MSI zadeklarowało, że bezpłatnie wymieni płyty główne wszystkich użytkowników, którzy zostali w wyniku tej sytuacji poszkodowani. Należy w tym celu skontaktować się z lokalnym oddziałem tajwańskiej firmy.
Test MSI Titan 18 HX - Notebook do gier z Intel Core i9-14900HX, NVIDIA GeForce RTX 4090 i ze świetnym ekranem pod HDR
Działania te należy w ostatecznym rozrachunku ocenić dobrze. Nie można jednak zapominać o tym, że pierwsze doniesienia dotyczące niedziałających nowych płyt głównych Z790 pojawiły się przynajmniej dziewięć miesięcy temu. Oficjalne oświadczenie MSI dotyczy tylko jednego modelu i trudno oszacować dokładną skalę występowania problemu. Najważniejsze jednak, że został on zdiagnozowany i wprowadzono odpowiednie poprawki w procesie produkcyjnym. Poszkodowanym użytkownikom pozostaje zareklamowanie niedziałających płyt. Warto też zawsze pamiętać o tym, że w Unii Europejskiej przez 14 dni możliwy jest zwrot towarów zakupionych przez Internet bez podania przyczyny. W ten sposób można uniknąć procedury reklamacyjnej, która zajmuje zwykle nieco czasu.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
23
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37