MSI i ASUS szykują BIOS z AGESA 1.2.0.0 dla płyt głównych AMD z serii 400 i 500. Lepsza kompatybilność z Ryzenami 5000
Producenci płyt głównych z chipsetami serii 400 dla procesorów AMD, mieli zacząć publikować aktualizacje BIOS-ów z mikrokodem AGESA 1.1.0.0 dopiero od stycznia 2021 roku. Jednak ku zadowoleniu użytkowników zaczęły one wypływać do sieci jeszcze przed końcem minionego roku, dzięki czemu można było nowe procesory AMD Ryzen 5000 wsadzić na starsze konstrukcje. Jednak wciąż mamy do czynienia z pierwszymi wersjami beta, więc BIOS-y mogą wywoływać problemy ze stabilnością lub nie działać prawidłowo. Na szczęście, jak wynika z oficjalnych komunikatów, firmy takie jak MSI i ASUS nie zamierzają porzucać wsparcia dla płyt głównych z serii 400. Wkrótce doczekamy się nowych BIOS-ów z AGESA 1.2.0.0.
MSI i ASUS zapowiedziały, że aktualizacje BIOS-ów z mikrokodem AGESA 1.2.0.0 nie obejmą tylko nowych płyt głównych z serii 500, ale także starsze układy AMD z serii 400. Pierwsze uaktualnienia wyjdą jeszcze w styczniu.
Test MSI MPG Z490 Carbon EK X - Płyta główna chłodzona wodą
MSI i ASUS oficjalnie zapowiedziało nowe wersje BIOS-ów dla płyt głównych z serii 500 i, co ważniejsze, 400, w tym mowa także o modelach bez dopisku MAX. Mają one zawierać mikrokod AGESA 1.2.0.0, który zaoferuje według informacji uzyskanych od MSI m.in. usprawnioną kompatybilność podstawki AM4 z procesorami AMD Ryzen 5000 oraz ulepszone optymalizacje i wsparcie niniejszych CPU, co powinno zniwelować np. ew. problemy ze stabilnością czy działaniem niektórych funkcji. AGESA 1.2.0.0 skutecznie poradzi sobie np. z błędami WHEA występującymi przy ustawieniu częstotliwości taktowania FCLK na 1900 MHz lub więcej. Przyniesie także obsługę Resizable BAR dla kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000.
Just what your system needed:
— ROG North America (@ASUS_ROGNA) January 16, 2021
1️⃣ ROG
2️⃣ AM4 socket
3️⃣ BIOS updates (Agesa 1.2.0.0.) for #Ryzen5000 series processors!
400 and 500-series BIOS updates for AMD Ryzen 5000 are on the way, stay tuned!⏳#X570 #B550 #X470 #B450 pic.twitter.com/8CBwK5YhZT
Test płyty głównej MSI MAG B550 Tomahawk dla procesorów Ryzen
MSI ogłosiło, że zacznie już powoli udostępniać stosowne BIOS-y dla płyt głównych X570, B550, A520, X470 MAX i B450 MAX. W lutym z kolei pojawią się pierwsze aktualizacje w wersji beta dla modeli X470 i B450 bez dopisku MAX, a więc z mniejszą ilością pamięci EEPROM. W przeciwieństwie do MSI, ASUS nie ogłosił przybliżonego terminu udostępniania BIOS-ów z AGESA 1.2.0.0 dla swoich płyt głównych (X570, B550, X470 i B450), ale nastąpi to „niedługo”, czyli zapewne pierwsze modele otrzymają aktualizację jeszcze w styczniu.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37