Monitory OLED dla graczy coraz bliżej. Będą też modele 120 Hz
Wyświetlacze typu OLED wciąż najbardziej popularne pozostają w urządzeniach przenośnych. Niedawno zaczęły się też śmielej pojawiać w telewizorach. Jest jednak jedna kategoria wyświetlaczy, której producenci z techniką OLED najczęściej, poza drobnymi wyjątkami, unikają. Są to monitory komputerowe. Powodem jest przede wszystkim to, że wyświetlacze OLED od początku źle znoszą długotrwałe wyświetlanie statycznego obrazu. Powoduje to swego rodzaju wypalanie, skutkiem którego jest to, że na ekranie mogą pozostawać ślady długo wyświetlanych, statycznych elementów. Dlatego też wyświetlacze OLED do tej pory nie nadawały się do komputerów przeznaczonych do zwykłego użytkowania, czy to w domu, czy w biurze. Wygląda jednak na to, że producenci mogą wreszcie zacząć zmieniać podejście do monitorów z wyświetlaczami OLED. W nielicznych laptopach już są. Czas na stacjonarki.
Producenci dysponujący techniką OLED do tej pory monitorów komputerowych starali się unikać. Japoński JOLED szykuje jednak matryce do monitorów dla graczy.
Jak donosi BlurBusters, japońska firma JOLED uruchomiła produkcję wyświetlaczy OLED działających z częstotliwością 120 Hz, które w pierwszej kolejności pojawią się m.in. w monitorach ASUS ProArt PQ22UC. Monitor ten będzie mieć matrycę OLED o przekątnej 21,6 cala i rozdzielczości 4K, a także zapewniać 99-procentowe pokrycie palety barw DCI-P3 oraz obsługiwać HDR10. To jednak monitor do zastosowań profesjonalnych. Firma JOLED, jak donosi źródło, ma już też matrycę OLED o przekątnej 21,6 cala i rozdzielczości 1080p, przeznaczoną dla graczy. Prace nad nią toczyły się przy współpracy z Burning Core, znaną drużyną graczy w League of Legends. JOLED ponadto pracuje jeszcze nad dwoma innymi ekranami, o przekątnej 27 i 55 cali, tym razem o rozdzielczości 4K.
Test ultrabooka Lenovo ThinkPad X1 Yoga z ekranem typu OLED
Technika OLED na obecnym etapie rozwoju zapewnia najlepszą jakość obrazu ze wszystkich typów matryc. Dobrej jakości matryca OLED to nie tylko świetne odwzorowanie barw, ale też bardzo wysoki współczynnik kontrastu, no i oczywiście niedościgniony poziom czerni. Ostatnie dokonania w w zakresie rozwoju techniki OLED sprawiły, że skala problemu "wypalania" pikseli zmniejszyła się. To otwiera wyświetlaczom drogę do komputerów osobistych. Najwyraźniej w pierwszej kolejności trafią one do graczy. Nic w tym zaskakującego. Gracze są grupą użytkowników pecetów, którzy najrzadziej oglądają statyczne obrazy.
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
41
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54