Modularne przełączniki Kailh do klawiatur mechanicznych
W nieodległej przeszłości, prosząc o rekomendację klawiatury mechanicznej najczęściej otrzymywało się odpowiedź - tylko i wyłącznie Cherry MX lub jeśli Cię stać, wybierz Topre. Dzisiejszy układ sił prezentuje się zgoła inaczej, bowiem na rynku debiutują coraz to nowe konstrukcje, czy to ze stajni Kailh, czy autorskie modele takie jak SteelSeries QS1 lub Logitech/Omron Romer-G. Jest to wynikiem rosnącego popytu na przełączniki RGB oraz, co ważniejsze, współpracy Corsaira z firmą Cherry oznaczającej roczną wyłączność na wielokolorowe przełączniki niemieckiego producenta. Kailh oraz Gateron przodują w naśladowaniu switchy Cherry MX, oferując kompatybilne z ich podstawką konstrukcje, jednak przez wiele lat produkty tej pierwszej firmy miały opinię nietrwałych. Kaihua postanowiła coś w tej materii poprawić, prezentując modularne przełączniki.
Nadchodzący pomysł firmy Kaihua może nie jest rewolucyjny, jednak na pewno stanowi krok naprzód względem klasycznych Cherry MX.
Niedawno informowaliśmy o pojawieniu się urządzenia Wooting One, wyposażonego w modularne przełączniki bazujące na technologii optycznej, a mającego połączyć klawiaturę z padem do gier. Nadchodzący pomysł firmy Kaihua może nie jest tak rewolucyjny, jednak na pewno stanowi krok naprzód względem klasycznych i sprawdzonych Cherry MX. Potwierdzone zostały 3 rodzaje switchy - Blue, Brown oraz Red, aczkolwiek jedynie specyfikacja Long Hua Blue - bo tak roboczo zostały nazwane przełączniki - jest nam na razie znana. Pod względem odległości do aktywacji wynoszącej ~1.9 mm oraz 0.4 mm histerezy (definicja tutaj) przypominają przełączniki Razer Green, pozostając jednak przy 50 milionach kliknięć deklarowanej żywotności. Reszta pozostaje bez zmian - nadal oferowane będą 4 mm całkowitej odległości wciśnięcia, trzonek w formacie Cherry MX oraz standardowy rozmiar obudowy.
Drogą konieczności konstrukcyjnej dioda LED została osadzona bezpośrednio w PCB, podobnie jak we Flaretechach modelu Wooting One. Producenci klawiatur będą mogli wybrać, czy decydują się na podświetlenie jednotonowe czy RGB. Takie rozwiązanie powinno także poprawić żywotność światełek, jednak jeśli już do krótkiego spięcia dojdzie, bardzo trudno będzie wymienić samodzielnie spaloną diodę. Jako że switche nie będą na stałe przylutowane do płytki drukowanej, będziemy mieli możliwość łatwej wymiany szwankujących (zdarzyło mi się w przypadku MX Blue) jednostek. Można także w ten sposób zaoszczędzić na dodatkowej klawiaturze do grania, wymieniając tylko sekcję WSAD na Kailh Red/Brown, jednak byłoby to mało wygodne rozwiązanie, nie mówiąc już o założeniu kompletnego zestawu innych switchy. Jak na razie jedyną klawiaturą, w której są zamontowane, jest B.Friend G Master MK1 (nie martwcie się, też nie znam), zaopatrzony w czerwone podświetlenie. Producent nie podaje, kiedy kolejne klawiatury z tymi switchami ujrzą światło dzienne.
Powiązane publikacje

Razer Pro Click V2 Vertical Edition - pierwsza pionowa myszka w historii marki debiutuje wraz z tańszym bratem
15
8BitDo Retro R8 Mouse - N Edition - myszka, która oferuje styl konsoli NES, sensor PixArt PAW 3395 oraz stację ładującą
14
Rodzina myszek Endorfy LIV powiększyła się o nowe modele. Bardzo lekkie konstrukcje, dwa rodzaje sensorów i dodatki w zestawie
25
Myszki dla graczy HATOR Quasar 3 już w sprzedaży. Flagowy model oferuje sensor PixArt PAW 3950 i odświeżanie do 8000 Hz
6