Ministerstwo Cyfryzacji: mDokumenty już w przyszłym roku
W czerwcu pisaliśmy o ambitnych planach Ministerstwa Cyfryzacji by wprowadzić w Polsce do obiegu dowody osobiste w formie cyfrowej na smartfonie. Plan taki wydawał się już wtedy bardzo obiecujący, jednak nie znając szczegółów projektu mieliśmy duże wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania oraz tego czy rzeczywiście coś takiego jest możliwe do wprowadzenia jeszcze w 2017 roku. Przedstawiciele ministerstwa w swoich ostatnich wystąpieniach uspokoili jednak, że wszystkie działania zmierzające do realizacji projektu idą zgodnie z planem. Dowiedzieliśmy się również jak w założeniach cały system miałby funkcjonować. Wszystko to sprawia, że pojawienie się w przyszłym roku cyfrowych dokumentów tożsamości wydaje się realne jak nigdy wcześniej.
Wszystko wskazuje na to, że nasz smartfon może zastąpić dowód osobisty już w czerwcu przyszłego roku.
Wbrew wcześniejszym spekulacjom mDokumenty, bo tak określana jest nowa forma dokumentów, nie będą do swojego działania wymagały smartfona ani nawet przechowywały danych o obywatelu na urządzeniu. Zamiast tego będzie to raczej prosty sposób na potwierdzenie swojej tożsamości poprzez autoryzację SMSem. Sposób w jaki miałoby to funkcjonować bardzo łatwo zobrazować podając jako przykład kontrolę drogową. W razie zatrzymania przez policjanta w takiej sytuacji nie musielibyśmy wręczać mu żadnych dokumentów, a jedynie podać imię, nazwisko i numer PESEL. Po wprowadzeniu przez niego tych danych do systemu na nasz numer telefonu otrzymywalibyśmy SMSem kod autoryzacyjny. Ten z kolei umożliwi kontrolującemu nas policjantowi dostęp do wszystkich danych, które mogłyby mu być potrzebne podczas kontroli, czyli np. dowodu osobistego, prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. Jak widać jest to dość klasyczny mechanizm podwójnej autoryzacji. Trzeba przyznać, że proponowane rozwiązanie wydaje się całkiem wygodne, a przy tym bezpieczne. W końcu nawet w wypadku kradzieży telefonu żadne dane dotyczące naszej tożsamości nie są na nim zgromadzone (a w każdym razie nie w związku z mDokumentami), więc pozwoliłoby to zmniejszyć ryzyko kradzieży tożsamości. Podobne rozwiązanie działa już zresztą w kilku państwach, m.in. w Austrii, gdzie sprawdza się bez zarzutów.
Minister Cyfryzacji - Dowód osobisty w smartfonie w 2017 roku
Projekt mDokumentów realizowany ma być etapami, jednak pierwsza szansa na skorzystanie z oferowanych przez niego udogodnień powinna nastąpić już niedługo. Jako pierwszych pozbędziemy się z naszych kieszeni dowodów osobistych, bowiem pilotaż programu mDokumentów dla nich ma się zacząć już w maju 2017 r., natomiast wdrożenie na szeroką skalę nastąpiłoby jeszcze w czerwcu tego samego roku. Do końca 2017 r. do dowodu osobistego miałyby dołączyć także dowód rejestracyjny, a z czasem i inne dokumenty, jak np. potwierdzenie posiadania OC czy legitymacja studencka. Oczywiście nowe rozwiązanie nie wyprze z obiegu klasycznego analogowego dowodu. Stanie się jedynie dla niego alternatywą i to w naszej opinii całkiem wygodną. Oczywiście z ostatecznym werdyktem wstrzymamy się do czasu, kiedy mDokumenty zaczną działać i będzie można ocenić zarówno pomysł jak i realizację. Nie jest raczej wielką tajemnicą, że to ta druga w wypadku państwowych projektów stwarza wielokrotnie więcej problemów. Na razie jednak jesteśmy dobrej myśli.
Wyciek z bazy PESEL. Dane milionów Polaków zagrożone
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57