Zgłoś błąd

X

Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.

Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschРусскийFrançaisEspañol中国

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu

Piotr Piwowarczyk | 12-07-2019 11:00 |

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportuCofnijmy się o ponad 11 lat wstecz, dokładniej do dnia 8 czerwca 2008 roku. To kawał czasu, ale nie jest to data anonimowa - dla polskich fanów motorsportu powinna być szczególnie istotna i pamiętna. W końcu to wtedy Robert Kubica wygrał Grand Prix Kanady, jedyne w swoim dorobku. "Kubicomania" szalała wtedy w najlepsze i niczym dziwnym był fakt, że coraz więcej osób zaczęło interesować się Formułą 1. Zjawisko to można było spokojnie porównać do "Małyszomanii" udzielającej się rodakom na początku 21. wieku. Również mnie udzielił się ten piękny szał na wyścigi - do dziś pamiętam nastawianie budzika na nieludzko wczesne godziny w dzień wyścigowy (czyt. w niedzielę), by dopingować Kubicę i śledzić zmagania kierowców na już dobrze znanych mi torach...

Aż zrobiło mi się szkoda, że sam nie jestem wielkim fanem tego motorsportu, bo zdaję sobie sprawę, że w innym wypadku F1 2019 byłaby dla mnie chyba najlepszą grą na świecie. Z każdą godziną przekonuję się jednak do uruchomienia kolejnego wyścigu by znów zasiąść za kierownicą bolidu F1.

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [2]

Teraz, po latach, mimo powrotu polskiego kierowcy do świata królowej motorsportu moje zainteresowanie całą dyscypliną znacząco spadło. Nie jestem pewien, czy to przez słabą kondycję Williamsa i dalekie pozycje Roberta, czy brak fajnie zrealizowanych polskich transmisji w otwartych stacjach telewizyjnych, ale pewne jest jedno - dostając F1 2019 do recenzji zdałem sobie sprawę, że w trybie przyspieszonym będę zmuszony do przypomnienia sobie, na czym polega ten sport. Inna sprawa to oczywiście przyswojenie sobie aktualnych zasad tej dyscypliny - co tu dużo mówić, Formuła 1 przez te kilka długich lat zmieniła się znacząco. System halo, ERS czy strefy DRS to pojęcia będące na porządku dziennym dla fana F1. Nie ukrywam więc, że mimo mojej wielkiej miłości do gier wyścigowych do opisywanego tutaj tytułu podchodziłem jako typowy newbie, nie wiedząc do końca co mnie czeka i przepełniony obawami, że świat F1 okaże się dla mnie mało przyjaznym miejscem. Co chyba jest jasne, ostatnie edycje F1 od Mistrzów Kodu były mi całkiem obce. Na szczęście okazało się, że gra twórców m.in. DiRT-a i GRID-a pod względem jakości w niczym nie odbiega od najlepszych produkcji studia, a cała dyscyplina naprawdę da się lubić po tych kilku latach rozłąki.

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [13]

Moja przygoda w F1 2019 rozpoczęła się od stworzenia własnego profilu kierowcy i przystąpienia do trybu kariery, która zaczyna się od rywalizacji w Formule 2. Stanowi ona tutaj swego rodzaju samouczek - bez wygórowanych wymagań poznajemy reguły panujące w tym świecie, uczymy się modelu jazdy i współpracy z zespołem, rozmawiamy z mediami, a po wszystkim dostajemy angaż w Formule 1. Wybrać możemy dosłownie każdy zespół ścigający się dziś w F1, od Ferrari, Mercedesa, Red Bulla, przez McLarena, Point Racing, aż na Toro Rosso i popularnym Williamsie kończąc. Jeśli marzy nam się wejście do tego świata z przytupem, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zająć fotel kierowcy w jakimś topowym bolidzie, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że będzie się wtedy od nas wymagać jak najwyższych pozycji. Analogicznie, podpisując kontrakt z jakimś słabszym zespołem kierownictwo zadowoli się miejscami w środku tabeli i mozolnym ciułaniem punktów. Chcąc stworzyć polski duet w F1, dołączyłem do Williamsa, jednak niechcący odebrałem w ten sposób Robertowi wymarzony powrót do wyścigów - z jakiegoś powodu moim partnerem został George Russel...

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [4]

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [5]

Williams jest aktualnie najsłabszym zespołem w F1 i zostało to dobrze odwzorowane w samej grze. W wielu sytuacjach bolidy rywali potrafiły mnie z łatwością dogonić lub wyprzedzić - szczególnie widoczne to było przy starcie i na długich prostych, choć z drugiej strony ominęły mnie problemy z przyczepnością. I tutaj należą się twórcom brawa - nie chodzi tu tylko o wierne oddanie tego, co aktualnie ma miejsce w tym sporcie, ale doskonale widać różnice pomiędzy pojazdami. Każdy z nich prowadzi i zachowuje się nieco inaczej, a także ma własne brzmienie silnika. Tak dochodzimy do modelu jazdy, który jest po prostu kapitalny. Od razu widać, że F1 to nie są tylko sportowe samochody, które są szybsze niż inne. Czuć tutaj ciężar bolidów, ich zwrotność, oryginalne zachowanie w różnych sytuacjach i ogólnie wyjątkowe prowadzenie.

Recenzja DiRT Rally 2.0 - dwa kroki do przodu, dwa kroki do tyłu

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [8]

Co najważniejsze, do wykręcania świetnych czasów kierownica nie jest niezbędna - przy umiejętnym dostosowaniu poziomu trudności oraz włączonych asyst, można sprawić, by rozgrywka była wymagająca, ale i zarazem intuicyjna. W końcu cechą charakterystyczną wszystkich gier Codemasters jest ich przystępność - grą mogą cieszyć się zarówno nowicjusze, jak i zawodowcy, i widać to na każdym kroku, chociażby w ustawieniach treningów, kwalifikacji i samego wyścigu. Możemy przejechać sobie kilka okrążeń podczas treningu na poznanie toru, szybkie okrążenie kwalifikacyjne i wyścig złożony z kilku lub kilkunastu okrążeń, co sprawi, że cały weekend wyścigowy zrealizowany zostanie w jakąś godzinę. Jeśli jednak chcemy poczuć się jak profesjonaliści, nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć udział w trzech sesjach treningowych spędzając czas nad dopasowaniem ustawień samochodu, przejechać pełne kwalifikacje i później (bez funkcji cofania czasu czy jakiegokolwiek wspomagania) ścigać się w niespełna dwugodzinnym maratonie.

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [6]

F1 2019 wygląda i brzmi świetnie - wiele elementów zostało tu zrealizowanych wyśmienicie, od samych bolidów, przez szczegółowość torów aż na interfejsie kończąc. Do fotorealizmu jest jeszcze daleka droga, ale trzeba przyznać, że na powtórkach czy podczas samej jazdy można odnieść wrażenie, że bierzemy udział w rzeczywistym wyścigu. Nie wszędzie jest jednak idealnie. Modele i animacje postaci, a także wszelkie sceny odbywające się poza wyścigiem dobitnie przypominają nam, że to tylko gra komputerowa. Nieco irytowały mnie także dostępne opcje wypowiedzi przy różnych okazjach. Brakowało mi stricte neutralnych opcji czy po prostu takich, które idealnie nadawałyby się do tego, co wydarzyło się np. podczas wyścigu. Co ja, zwykły niedzielny gracz, mogę wiedzieć na temat aerodynamiki czy podwozia bolidu? Czasem byłem zmuszany do wypowiadania się w tych kwestiach, co nie uchodziło uwadze odpowiednim działom zespołu. Inna odpowiedź natomiast mogłaby przedstawić mnie jako aroganckiego i zbyt pewnego siebie bufona albo osobę podlizującą się swojej ekipie aż do przesady. Wszystko to rzecz jasna ma jakiś tam wpływ na to, jak odbiera nas całe środowisko. Niby to nic wielkiego i jako gracz pewnie nie zwróciłbym na to większej uwagi, ale jako recenzent muszę się do tego przyczepić.

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [7]

Test wydajności DiRT Rally - Prawdziwy mistrz optymalizacji

Oprócz standardowego trybu kariery F1 2019 oferuje nam wiele różnych trybów gry i konkurencji. Poza możliwością stworzenia własnego weekendu wyścigowego i ścigania się jako wybrany kierowca, mamy okazję startu w specjalnych wyzwaniach klasycznymi pojazdami Formuły 1, jak np. Lotus z 1972 roku, Ferrari z 2004 roku czy bolid Brawn GP z 2009 roku. Jest ich całkiem sporo i maniacy tego motorsportu powinni być zachwyceni, tym bardziej, że modele zdecydowanie różnią się od siebie. Zawody polegają np. na wyprzedzeniu określonej ilości przeciwników, próbie czasowej czy zaliczaniu punktów kontrolnych. Generalnie te tryby rozgrywki to bardzo fajna odskocznia od klasycznych wyścigów w karierze kierowcy F1 i sam bardzo chętnie testowałem pojazdy z różnych okresów.

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [11]

Nie brakuje też oczywiście trybów gry wieloosobowej. Wśród nich znajdziemy zwykłe wyścigi (rankingowe i nierankingowe), rozgrywki ligowe, a także specjalne wyzwania tygodniowe - miłośnicy sieciowych zmagań nie powinni zatem narzekać. Funkcje sieciowe są w F1 2019 o tyle istotne, że cała gra jest bardzo mocno powiązania z tym, co dzieje się w rzeczywistości. Jest to związane z oficjalną licencją i muszę przyznać, że dla mnie produkcja Codemasters sprawia wrażenie nie tylko świetnego tytułu wyścigowego, lecz również zgrabnie zrobionego centrum informacji o Formule 1. Mamy tutaj nawet kalendarz pokazujący daty wszelkich istotnych wydarzeń, włączając w to nawet imprezy e-sportowe. Łyżką dziegciu mogą się tutaj okazać mikropłatności, za które kupimy np. dodatkowe wzory na własny bolid do zabawy z innymi graczami, ale dzięki Bogu są one tylko opcjonalne i dodatkowe płacenie za tego typu zawartość nikomu nie jest do szczęścia potrzebne.

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [3]

Od zawsze twierdzę, że gry idealne nie istnieją, dlatego nie omieszkam się i tutaj zaznaczyć, że F1 2019 ma kilka wad. A że sam uważam się za osobę czepialską, nie mam większego problemu by wskazać kilka rzeczy na minus. O ile sami kierowcy zostali bardzo dobrze oddani, to jednak wszelkie inne postacie jakie spotykamy podczas kariery robią o wiele gorsze wrażenie, zwłaszcza ich animacje, które trochę burzą harmonię świetnie przedstawionych bolidów i otoczenia. Poza tym mam pewne obiekcje do systemu kar, który w mojej opinii czasem nie działa tak jak trzeba. Raz zdarzyło mi się obrócić bolid Hamiltona poprzez wjechanie w niego z niemałym impetem. Chwilę po tym wyminąłem go poboczem skracając sobie zakręt. Efekt? Cisza, wszystko w porządku, zwykły incydent wyścigowy, jedziemy dalej. Innym razem nie uzyskałem czasu z kwalifikacji, bo trochę za szeroko wyszedłem z zakrętu. Jest więc co poprawiać. Poza tym nie mogło obyć się bez mniejszych błędów w tłumaczeniu czy czasem niewłaściwych informacji od inżyniera. Uważam, że prowadząc w Grand Prix nie powinienem nigdy usłyszeć, że znajduję się w pierwszej dziesiątce... Na całe szczęście to tylko detale i mam nadzieję, że kolejne aktualizacje wyeliminują tego typu niedogodności.

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [9]

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [10]

Wspomnę jeszcze co nieco o kwestiach technicznych. Grę testowałem na nie najnowszym, aczkolwiek wcale nie aż takim słabym PC z Core i7-4790, 8 GB RAM i kartą GeForce GTX 960 2 GB. Przyznam, miałem obawy o bezproblemową grę - w końcu oficjalne wymagania sprzętowe nie są wcale takie niskie, a poprzednia gra tego studia, DiRT Rally 2.0, zmusiła mnie niedawno do rezygnacji z wysokich ustawień. Zostałem jednak bardzo mile zaskoczony, bo w większości sytuacji przy wysokich ustawieniach w Full HD spokojnie zestaw potrafił utrzymać płynne 60 klatek na sekundę. Jasne, w specyficznych sytuacjach czasem zdarzały się nieznaczne spowolnienia, ale nie zmienia to faktu, że ekipa Codemasters utrzymuje nieformalny tytuł mistrzów optymalizacji. Posiadacze kilkuletnich komputerów nie powinni się więc obawiać sporego apetytu na moc obliczeniową.

Dla każdego fana Formuły 1 najnowsza gra Mistrzów Kodu to pozycja obowiązkowa. Tegoroczna odsłona F1 jest po prostu doskonała pod wieloma względami. Jestem pod wrażeniem nie tylko modelu jazdy, ale i sposobu prowadzenia rozgrywki, jak i mnogości szczegółów i ustawień.

Co tu dużo mówić - dla każdego fana Formuły 1 najnowsza gra Mistrzów Kodu to pozycja obowiązkowa. Tegoroczna odsłona jest po prostu doskonała pod wieloma względami. Mamy tu świetny przykład doskonale wykorzystanej licencji, dzięki czemu od razu nie jest to tylko kolejna gra wyścigowa - tutaj po włączeniu dosłownie wchodzimy do świata F1. Jestem pod wrażeniem nie tylko tego, co najważniejsze, a więc modelu jazdy, ale i sposobu prowadzenia rozgrywki, jak i mnogości szczegółów i ustawień. Aż zrobiło mi się szkoda, że sam nie jestem wielkim fanem tego motorsportu, bo zdaję sobie sprawę, że w innym wypadku F1 2019 byłaby dla mnie chyba najlepszą grą na świecie. Tak czy siak, gorąco polecam!

F1 2019 PC
Cena: 179 zł

F1 2019 PC
 • Świetnie wykorzystana licencja F1
 • Model jazdy
 • Wciągająca kariera oraz pozostałe tryby pełniące rolę odskoczni
 • Klasyczne bolidy
 • Warstwa audio-wizualna
 • Wzorowa optymalizacja
 • Dobrze odnajdą się tutaj nowicjusze jak i zawodowcy
 • Obecność Formuły 2
 • ...szkoda tylko, że nie wykorzystano jej potencjału
 • Modele i animacje niektórych postaci
 • Wadliwy system kar
 • Zupełnie niepotrzebne mikrotransakcje
 • Po pewnym czasie może znudzić

Grę do recenzji dostarczyła firma:

Recenzja gry F1 2019 PC - raj dla fanów królowej motorsportu [14]

3
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 24

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.