Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSDNajbliższe dwanaście miesięcy będzie istnym zatrzęsieniem ważnych premier sprzętowych, które zamierzamy dokładnie sprawdzić w naszym laboratorium, gdzie nieprzypadkowo zachodzą właśnie poważne zmiany. Pierwsza objęła wymianę platformy pomiarowej dla układów graficznych i pamięci masowych, dostosowanej do najnowszych standardów oraz interfejsów bezpośrednio wpływających na wydajność komponentów. Dokonaliśmy tutaj pewnego rodzaju precedensu, bowiem dotychczas w naszych maszynach testowych korzystaliśmy z rozwiązań Intela, będących szybszymi zwłaszcza w grach komputerowych. Jednak w ostatnich latach sporo się zmieniło. Posłuchajcie więc dlaczego zdecydowałem się zainwestować w platformę AM4, a także konkretnie jaki sprzęt i ustawienia wybrałem...

Ludzie! PurePC oszalało! Zamiast Intela bierze AMD do testów kart graficznych i pamięci masowych! Przecież to zegarów nie ma wysokich, ani pamięci szybkich, ani interfejsów nowych... A nie czekaj... To jednak ma sens.

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [17]

Główny powód wybrania platformy AM4 jako maszyny do analizowania wydajności SSD i GPU, stanowi oczywiście obsługa PCI-Express 4.0, która w przypadku topowych nośników półprzewodnikowych oraz niebawem kart graficznych, będzie czymś zupełnie powszechnym. Zmęczyło mnie zresztą testowanie SSD-ków na dwóch zestawach, czego w przypadku kart graficznych absolutnie nie chciałbym powtarzać, a wysokowydajne modele NVIDIA GeForce i AMD Radeon spodziewane w roku bieżącym, mogą w wysokich rozdzielczościach uzyskiwać pewne profity z tytułu PCI-Express 4.0. Intel w kwestii implementacji nowych interfejsów niestety przysypia, kolejna mainstream'owa platforma (Z490) absolutnie niczego nie zmieni, dlatego AMD wygrało tutaj walkowerem. OK, zobaczcie jak dokładnie przedstawia się nowa konfiguracja, natomiast kluczowe elementy scharakteryzuję w osobnych punktach:

Nowa platforma testowa GPU/SSD zawiera:

  • AMD Ryzen 7 3800X 4.4 GHz
  • ASRock X570 Creator
  • 16 GB G.Skill TridentZ Neo 3800 MHz CL14
  • MSI GeForce GTX 1650 Gaming X (Testy SSD)
  • be quiet! Dark Power Pro 11 1000W
  • Corsair H115i PRO RGB 280 mm

Pewne wątpliwości u niektórych czytelników może wzbudzać procesor AMD Ryzen 7 3800X w kontekście testów wydajności układów graficznych, ale spokojna głowa - całość została dobrze sprawdzona i wykalkulowana. Intel wprawdzie jest wydajniejszy w grach komputerowych, niemniej mówimy teraz o testach stricte GPU, które operują na miejscach graficznych. Tutaj wpływ procesora na wyniki został zminimalizowany tzn. nie stanowi on wąskiego gardła. Zwróćcie jednak uwagę, jakie ustawienia Ryzen 7 3800X udało się ustabilizować: 4400 MHz (1.425V) na wszystkich rdzeniach przy 16 GB pamięci DDR4-3800 MHz CL14 w trybie synchronicznym. Niemiec płakał jak oddawał, a ludzie wchodząc do redakcji zdejmują czapki oddając hołd jednej z mocniejszych iteracji platformy AM4 jaką kiedykolwiek widzieli. Uprzedzając pytania - Ryzen 9 3900X albo Ryzen 9 3950X byłyby moim zdaniem przerostem formy nad treścią, skoro trudno znaleźć produkcję wykorzystującą osiem rdzeni. Procesor chłodzony jest AiO Corsair Hydro H115i PRO RGB 280 mm, które nie pozwala przekroczyć mu temperatury 85 stopni Celsjusza, co jest zupełnie rozsądną wartością. 

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [1]

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [2]

Taki AMD Ryzen to ja rozumiem - konkretny procesor

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [4]

AMD Ryzen 7 3800X otrzymał do towarzystwa jedne z najszybszych seryjnie produkowanych pamięci operacyjnym - DDR4 G.SKill Trident Z Neo 3800 MHz CL 14-16-16-36 pracujących przy napięciu 1.5V. Jeśli pamiętacie testy wydajności jakie przeprowadzałem na platformie AM4, będziecie wiedzieć, że uzyskanie takich parametrów jest niełatwym zadaniem. G.SKill Trident Z Neo działały jednak od strzału, a dodatkowo mogą się również pochwalić przyjemnym wzornictwem, podświetleniem RGB i masywnymi radiatorami, których wysokość na szczęście nie koliduje z popularnymi powietrznymi systemami chłodzenia (my akurat używamy AiO Corsair H115i PRO RGB). Muszę przyznać, że trochę wątpiłem w możliwość ustabilizowania AMD Ryzen 7 3800X na 4400 MHz z pamięciami DDR4 G.SKill Trident Z Neo 3800 MHz CL 14-16-16-36 w trybie synchronicznym, ale operacja przebiegała pomyślnie i jestem usatysfakcjonowany wynikiem końcowym. Dzięki temu przesiadka z Intela odbyła się bezboleśnie i nawet produkcje o procesorowym charakterze, nowa platforma sprzętowa spokojnie dźwiga.

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [11]

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [12]

G.Skill Trident Z NEO 3800 CL14 to najlepsze pamięci dla Ryzena

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [3]

Procesor i pamięci operacyjne zostały zamontowane w płycie głównej ASRock X570 Creator - bardzo dobrze wykonanej, świetnie wyposażonej oraz nieprawdopodobnie stabilnej. Uprzedzając pytania - nowy BIOS pozwolił wyciszyć wentylator umieszczony na chipsecie poprzez ustawienie temperatur granicznych, dlatego nawet zakryty przez długie karty graficzne jest zasadniczo niesłyszalny i osiąga poniżej 60 stopni Celsjusza. Dziwne, że fabrycznie otrzymujemy nastawy absolutnie nieużywalne. ASRock X570 Creator został również wybrany z powodu zewnętrznych złącz Thunderbolt 3, przydatnych podczas testowania niektórych przenośnych nośników, czego inni producenci nie oferują. Solidne radiatory, potężna sekcja zasilania, normalny wygląd, przyciski Power/Reset na laminacie, Wi-Fi 802.11ax i Bluetooth 5.0. Więcej od mobasa do platformy testowej trudno wymagać, zwłaszcza że kilka innych konstrukcji przerabiałem i dopiero ASRock X570 Creator ustabilizował Ryzen 7 3800X na 4.4 GHz razem z pamięciami G.Skill Trident Z NEO 3800 MHz CL14 w trybie synchronicznym.

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [7]

Fajna ta płytka, taka nie za świecąca, nie za gamingowa

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [8]

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [5]

Takie ustawienia dla CPU i RAM udało się ustabilizować

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [6]

Zasileniem tego nieskromnego zestawu zajmuje się flagowy be quiet! Dark Power Pro 11 1000W, wysokiej klasy jednostka mogąca pochwalić autorskim projektem (topologia full bridge + LLC + prostownik synchroniczny + konwersja DC/DC), obciążeniem linii 12V wynoszącym 996W oraz bardzo wysoką (94%) sprawnością potwierdzoną certyfikatem 80PLUS Platinum. Be quiet! Dark Power Pro 11 1000W posiada też specjalny przycisk overclocking key, który przełącza pracę między jedną a czterema liniami 12V, zależnie od aktualnych potrzeb (testów multi-GPU nie wykluczam). Z kolei 135 mm wentylator Silent Wings 3 jest niesłyszalny nawet pod podkręconym Ryzenem i GeForce RTX 2080 Ti. Modularny system okablowania w przypadku ewentualnych zmian w konfiguracji także się przydaje. Zasilaczy be quiet! używam w platformach testowych od 10 lat, nigdy nie zawiodły, więc nie czułem potrzeby eksperymentowania z innymi markami.

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [15]

be quiet! Dark Power Pro 11 1000W to zasilacz ze zdecydowanie wyższej półki

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [16]

Ponieważ procesor AMD Ryzen 7 3800X, podobnie jak wszystkie modele w rodzinie Matisse, żadnego zintegrowanego układu graficznego nie posiada, koniecznym było załatwienie czegoś zewnętrznego do testów pamięci masowych. Wymagania miałem raczej minimalne, bo karta graficzna powinna przede wszystkim umieć wyświetlić... pulpit :) Nie chciałem jednak kaleczyć nowej platformy jakimś GeForce GT 1030, dlatego postawiłem na najsłabszego Turinga w postaci MSI GeForce GTX 1650 Gaming X. Niczego więcej naprawdę nie potrzeba, zwłaszcza że karta de facto będzie wykorzystana tylko w teście ładowania stanów zapisu w grze Deus Ex: Mankind Divided. Dlaczego nie wziąłem żądnego APU do testów SSD? Ponieważ seria 3000G bazuje na starszej architekturze (Zen+) i nie posiada zintegrowanego kontrolera PCI-Express 4.0, będącego przecież głównym powodem zmiany platformy.

Nowa platforma PurePC do testów kart graficznych i dysków SSD [18]

Jako namacalne potwierdzenie, że nowa platforma testowa zbudowana na procesorze AMD Ryzen 7 3800X będzie dobrze spełniać swoje zadanie w sekcji kart graficznych, serwuję kilka wyników w porównaniu do wcześniejszego sprzętu tzn. Intel Core i7-8700K 5000 MHz i DDR4-3600 CL15. Celowo wybrałem rozdzielczość 1920x1080, która przy GeForce RTX 2080 Ti powinna eksponować ewentualny bottleneck ze strony procesora, jakiego widać nie uświadczymy. Największe różnice zamykają się w granicach 2%. Nowa procedura obejmować będzie docelowo 10 gier testowanych w trzech rozdzielczościach, zależnie od możliwości i segmentacji układu graficznego, zaś jedna pozycja dedykowana jest wyłącznie modelom obsługującym ray tracing. Wśród tytułów tylko 2 wykorzystują DirectX 11, reszta natomiast DirectX 12 albo Vulkan.

Battlefield V - Last Tiger

1920x1080 / Ultra / TAA / HBAO / DXR OFF / DirectX 12

klatki na sekundę (więcej = lepiej)

 
20
40
60
80
100
120
140
160
 
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
Core i7-8700K 5.0 GHz, 3600 CL15
154.0
 
145.0
 
 
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
Ryzen 7 3800X 4.4 GHz, 3800 CL14
153.1
 
147.0
 
 
 
 

Kingdom Come: Deliverance - Talmberk Forest

1920x1080 / Ultra / SMAA 1TX / DirectX 11

klatki na sekundę (więcej = lepiej)

 
14
28
42
56
70
84
98
112
 
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
Ryzen 7 3800X 4.4 GHz, 3800 CL14
106.2
 
100.0
 
 
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
Core i7-8700K 5.0 GHz, 3600 CL15
103.9
 
97.0
 
 
 
 

Metro: Exodus - Tajga

1920x1080 / Ultra / AF x16 / HW OFF / PhysX OFF / DirectX 12

klatki na sekundę (więcej = lepiej)

 
14
28
42
56
70
84
98
112
 
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
Core i7-8700K 5.0 GHz, 3600 CL15
94.8
 
88.0
 
 
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
Ryzen 7 3800X 4.4 GHz, 3800 CL14
92.6
 
86.0
 
 
 
 

I chyba tyle wystarczy... reszta wyjdzie w praniu. Wyniki nośników półprzewodnikowych na obydwu platformach możecie sprawdzić zaglądając do testu Team Group Cardea Zero Z440, gdzie porównałem prezentowany zestaw do Intela i dodatkowo Ryzena 5 3600 ze słabszymi DDR4. Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony, że procesor i pamięci na założonych ustawieniach działają bezproblemowo, płytę główną udało się wyciszyć, wyniki wydajności w miejscach stricte graficznych nie ustępują Intelowi, a jestem bogatszy o obsługę najnowszych interfejsów. Co przyniesie przyszłość - zobaczymy. Może za kilka(naście) miesięcy konieczny będzie powrót do Intela, kiedy wreszcie odświeżą porządnie mainstream'ową platformę, a może jedynym sensownym wyborem będzie aktualizacja o Ryzen 4000 na architekturze Zen3. 

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Sebastian Oktaba
Liczba komentarzy: 92

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.