Minęło 10 lat od wydania pierwszych procesorów AMD Phenom X4
W komputerowym światku wyróżnić możemy kilka kamieni milowych. Pierwszy komputer osobisty, pierwszy magnetyczny dysk twardy, pierwszy akcelerator graficzny 3D... Trochę się tego uzbierało, prawda? No, ale dość prehistorii. Weźmy jednak na warsztat sprzęt nieco bliższy aktualnym podzespołom. O, na przykład pierwszy 4-rdzeniowy procesor. Większość z Was zapewne skojarzy tutaj któregoś z Inteli Core 2 Quad lub Extreme, jednak jednostki te pod względem budowy to mówiąc kolokwialne zwykłe "sklejki" 2+2. Pierwsze natywne procesory 4-rdzeniowe wyprodukowało AMD i były to układy z rodziny Phenom. Wspominamy o nich nie bez powodu - właśnie mija 10 rocznica ich wydania.
Pierwsze Phenomy nie okazały się wcale strzałem w "dziesiątkę". Choć oczywiście cztery "prawdziwe" rdzenie teoretycznie robiły wtedy niezłe wrażenie, oprócz nich procesory nie miały zbyt wiele do zaoferowania.
Pierwsze Phenomy nie okazały się wcale strzałem w dziesiątkę. Choć oczywiście cztery prawdziwe rdzenie robiły wtedy wrażenie, oprócz nich procesory nie miały zbyt wiele do zaoferowania. Wykonane zostały w trochę przestarzałej architekturze AMD64 i wcale nie najnowszym procesie 65-nm - Intel miał już wtedy w ofercie chipy 45-nanometrowe. Pierwsza seria Phenomów przeznaczona była dla podstawek AM2 oraz AM2+ (ach, ta kompatybilność!). W skład rodziny wchodziły wydane 19 listopada 2007 roku układy AMD Phenom X4 9500, 9600 oraz 9600 BE (Black Edition z w pełni odblokowanym mnożnikiem). Pierwszy z wymienionych modeli cechował się pracą z zegarem 2,2 GHz, miał 4 x 512 kB pamięci cache L2 i 2 MB pamięci L3. Domyślnie pracował z napięciem 1,25 V, a jego TDP wynosiło 95 W. Phenom 9600 i 9600 BE wyróżniały się tylko nieco wyższym taktowaniem o wartości 2,3 GHz.
AMD Phenom II X3 zamieniony w Phenom II X4!
Seria Phenom wzmocniona została w 2008 roku za sprawą kolejnych 4-rdzeniowców, a także modeli oznaczonych jako X3, czyli z jednym rdzeniem wyłączonym, jednak one również nie poprawiły znacząco sytuacji Czerwonych na rynku procesorów. Dopiero druga generacja tej rodziny osiągnęła niemały sukces i długo cieszyła się sporą popularnością - modele Phenom II X4 z pewnością nadal goszczą w niejednym pececie. Spore wzięcie miały również 2- i 3-rdzeniowe chipy ze względu na dużą szansę odblokowania dodatkowych rdzeni i spory potencjał OC. Nic dziwnego zatem, że niektórzy mówią o Ryzenach jak o prawowitych następcach Phenomów (przynajmniej tych z rzymską "dwójką"), a nie średnio lubianych FX-ów.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7