Microsoft zaprezentował aktualizację Windows 8.1 Update
Zbliżający się nieubłaganie 8 kwietnia 2014 roku to bardzo ważny dzień dla wszystkich posiadaczy komputerów z systemem Windows XP - już za sześć dni Microsoft oficjalnie zakończy wsparcie dla wspomnianego systemu i tym samym zakończy bardzo ważny etap w swojej działalności. Zupełnie przypadkowo data zakończenia aktualizacji Windowsa XP zbiegła się z terminem rozpoczęcia dystrybucji nowej poprawki dla Windowsa 8.1 o nazwie Update... Na dzisiejszej konferencji Microsoft Build producent oficjalnie zaprezentował najnowszą aktualizację dla swojego systemu, o której wiemy już od kilku miesięcy - w sieci było już tyle przecieków na ten temat, więc warto podziękować firmie z Redmond za rozwianie wszelkich wątpliwości ;] Dostarczanie nowego pakietu dla użytkowników serwisu MSDN oraz usługi TechNet rozpoczęło się już dzisiaj, natomiast zwykli klienci będą musieli poczekać do wspomnianego wcześniej 8 kwietnia.
Aktualizacja nie będzie wymagała od nas wchodzenia do sklepu Windows Store, bowiem wszystkie pliki zostaną udostępnione przy pomocy Windows Update. Czy warto było czekać na kolejną zmianę wizji Microsoftu? Producent przy tworzeniu pierwszej wersji systemu Windows 8 odsunął użytkowników komputerów PC oraz standardowych laptopów na dalszy plan, przez co kolejne aktualizacje wprowadzające różne poprawki do interfejsu użytkownika wydają się być skierowane tylko i wyłącznie do posiadaczy wspomnianego sprzętu - Windows 8.1 Update jest oficjalnie skierowany do klientów korzystających z klawiatury i myszki.
Myszka i klawiatura w natarciu.
Nowy pakiet wprowadza pasek tytułu do aplikacji z Ekranu Startowego, dzięki czemu nie będziemy musieli szukać odpowiedniej krawędzi do minimalizacji lub zamknięcia danego programu. Zmiany dotknęły również narożników, które od teraz nie zachowują się jak tajemnicze przyciski do przełączania między pulpitem a interfejsem Modern UI. Użytkownicy mogą przypinać swoje ulubione aplikacje z Ekranu Startowego do paska zadań w trybie pulpitowym - rola kafelków została więc ograniczona w znacznym stopniu. Co ciekawe, wspomniany pasek zadań występuje także w interfejsie Modern UI po odpowiednim skierowaniu kursora na dół ekranu i przeciągnięcie go do góry. Daje to nam możliwość szybkiego dostępu do uruchomionych aplikacji bez przechodzenia do pulpitu lub Ekranu Startowego poprzez klikanie w rogi lub flagę.
Ekran Startowy stał się nieco mniej... startowy.
Microsoft dodał także ważną funkcję do panelu sterowania - od teraz możemy logować się bezpośrednio do pulpitu z pominięciem Ekranu Startowego, który do tej pory (w oficjalnej wersji) wyskakiwał nam po uruchomieniu systemu. Producent dostrzegł nareszcie problemy z domyślnymi aplikacjami uruchamiającymi różne formaty plików - w Windows 8.1 Update logując się do pulpitu domyślnym programem do otwierania muzyki lub zdjęć nie będzie aplikacja z Modern UI, tylko desktopowa przeglądarka zdjęć lub odtwarzacz muzyczny. Aktualizacja to także wiele pomniejszych zmian w interfejsie, aczkolwiek twórcy skupili się także na odciążeniu systemu - od teraz Windows 8.1 będzie dostępny na urządzenia z 1 GB pamięci operacyjnej i 16 GB przestrzeni dyskowej.
Windows 8.1 Update to wiele pomniejszych zmian w interfejsie.
Microsoft jak widać zaczął słuchać użytkowników i wprowadzać zmiany skierowane głównie dla klientów korzystających z pecetów i laptopów bez ekranów dotykowych. Do samego systemu Windows 8.1 w przyszłości ma wrócić menu Start, jednak na razie brakuje oficjalnej daty wprowadzenia tego lubianego elementu - na pewno nie będzie to 8 kwietnia 2014 roku.
Menu Start na pewno wróci - ale nie przy tej aktualizacji.
Źródło: The Verge
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
4
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
13
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
29
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24