Microsoft ujawnił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2014 roku
Każda większa firma związana z technologiami IT co kwartał prezentuje swoje wyniki finansowe, bowiem jest do tego zobowiązana - inwestorzy muszą znać stan finansów i ogólną kondycję firmy. Dodatkowo wyniki umożliwiają sprawdzenie jak konkretne produkty wytworzone przez daną korporację radzą sobie na rynku. Z drugiej strony firma w ten sposób przedstawia swoją wizytówkę - Microsoft postanowił podzielić się swoimi wynikami finansowymi za pierwszy kwartał 2014 roku i trzeba powiedzieć, że liczby są w pełni zadowalające tak dla inwestorów, jak i samej firmy. Microsoft w pierwszym kwartale zaliczył przychody rzędu 20,4 miliarda dolarów, a czysty zysk wyniósł 6,97 miliarda dolarów. Jeżeli porównamy to z analogicznym okresem roku ubiegłego, to aktualne wyniki są delikatnie gorsze niż te odnotowane w 2013 roku. Drugi kwartał ze względu na konferencję Build powinien wypaść nieco lepiej.
Z raportu wynika, że firma najwięcej zarabia na rynku biznesowym, co nie powinno być dla nikogo specjalnym zaskoczeniem. Przychód w tym sektorze wyniósł 12,23 miliarda dolarów, co stanowi około 60% całości. Jeżeli chodzi o kondycję produktów to głównym wygranym jest tutaj Office 365 dla firm oraz chmura Windows Azure. Przychody z tych dwóch produktów urosły odpowiednio o 100% oraz 150%. Nic dziwnego, że raz na jakiś czas krążą plotki, że system Windows miałby zostać oparty na model subskrypcji, skoro ten sposób finansowania przynosi najwięcej korzyści. Sprzedaż licencji systemu Windows na rynku biznesowym również wzrosła, gdyż Microsoft zarobił na tym o 11% więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym.
Chmury firmy Microsoft przeżywają prawdziwy bum popularnościowy.
Co ciekawego słychać na rynku konsumenckim? Tutaj również wielkim wygranym jest Office 365 dla użytkowników domowych, gdyż w przeciągu kwartału liczba użytkowników tego produktu powiększyła się o milion. Najnowszej konsoli Xbox One sprzedano 1,2 milionów egzemplarzy oraz niespodzianka – tablety Surface zaliczyły 500 milionów dolarów przychodu oraz niezbyt lubiana w Polsce wyszukiwarka Bing również zanotowała zwiększone zyski. Model subskrypcji w przypadku produktów firmy Microsoft sprawdza się idealnie, co widać po zaprezentowanych wynikach finansowych. Czy doczekamy się systemu Windows sprzedawanego na zasadach subskrypcji rocznej? Śmiemy twierdzić, że tak, jednak istnieje jeszcze jeden bardzo możliwy scenariusz. Microsoft może zdecydować się na wypuszczenie darmowej wersji swojego systemu operacyjnego oczywiście odpowiednio okrojonego, a bardziej zaawansowany użytkownicy chcący posiadać większa liczbę opcji będą musieli wykupić odpowiedni pakiet subskrypcji.
Windows jako subskrypcja? Wbrew pozorom to bardzo dobre rozwiązanie.
Źródło: Microsoft