Microsoft: mimo streamingu, ludzie będą potrzebować konsol
Project xCloud działa i jest dużą częścią strategii Microsoftu, nawet jeśli niekoniecznie stanowił on centralny punkt prezentacji na E3. Testy Ars Technica wykazały, że input lag wynikający ze streamingu na tej platformie wynosił zaledwie 67 ms. To tylko 4 ms więcej aniżeli grając na konsoli, ale aż 99 ms mniej niż w przypadku Google Stadia (166 ms). Pomimo tego, że amerykańska korporacja wiąże z technologią strumieniowania gier ogromne nadzieje, kierownictwo marki Xbox jest zdania, że konsumenci zawsze będą potrzebowali fizycznego sprzętu, czyli konsol. Mike Ybarra i Jason Ronald z Microsoftu wypowiadali się ostatnio na temat współistnienia tych dwóch różnych platform w nowej generacji.
Microsoft uważa, że pomimo nadejścia streamingu, gracze zawsze będą potrzebowali konsol.
W rozmowie z Windows Central Ybarra zauważa, że wejście technologii streamingu wcale nie wyprze tradycyjnych konsol. Pracownik Microsoftu przede wszystkim jest zdania, że dzięki temu gracze mają więcej swobody w różnego rodzaju sytuacjach. Z kolei Jason Ronald sądzi, że należy myśleć również o graczach, którzy nie chcą kupować konsoli. Zważywszy na wspomnianą mnogość potrzeb na rynku, podejście Microsoftu do tematu strumieniowania jest faktycznie elastyczne. W październiku 2019 będzie można używać konsol Xbox One jako własnych serwerów xCloud do darmowego streamingu gier, z możliwością rozgrywki na dowolnym urządzeniu, także mobilnym. Jest to jedna z dwóch opcji, jakie zaoferuje amerykańska firma – docelowo będzie odbywać się to przez dedykowane serwery Microsoft Azure. Testy tej wersji usługi mają rozpocząć się także w październiku tego roku.
Microsoft xCloud: działa już 3500 gier, twórcy testują streaming
Ofiarą tej strategii Microsoftu, dzięki której będziemy mogli grać mobilnie w tytuły, które posiadamy, może paść Switch. Oczywiście konsola Nintendo sprzedaje się jak ciepłe bułeczki i nieprędko ta sytuacja się odmieni. Jednakże w dalszej perspektywie idea posiadania tego sprzętu w obliczu streamingu może okazać się mniej ekscytująca. Warto z innej strony podkreślić również, że dla szefa działu gier w Microsofcie, Phila Spencera, docelowo sprzedaż konsol nie jest wyznacznikiem sukcesu. Ostatecznie dla niego celem biznesowym jest sprzedaż jak największej liczby gier i usług. Wydaje się, że przy konkurencji ze strony Google Stadia, będzie to jeszcze większy priorytet dla firmy. W chwili obecnej Spencer rozważa połączenie serwisu xCloud wraz z Xbox Game Pass. Być może dostęp do usługi będzie dodany w łączonym abonamencie Xbox Game Pass Ultimate (zawierającym Golda i Game Passa). Sam xCloud ma być skierowany głównie do posiadaczy urządzeń mobilnych.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4