Microsoft chce zasilać w przyszłości swoje centra danych za pomocą małych reaktorów nuklearnych
Funkcjonowanie centrów danych pochłania bardzo dużo energii elektrycznej. Marzeniem wielu firm jest samowystarczalność w tym zakresie. Częściowo problem rozwiązują odnawialne źródła energii, ale wciąż nie są one na tyle wydajne, żeby w pełni zastąpić zasilanie z innych źródeł. Ciekawy pomysł na przyszłość ma Microsoft. Okazuje się, że serwery firmy mogą być w przyszłości zasilane z modularnych reaktorów nuklearnych.
Z najnowszego ogłoszenia o pracę zamieszczonego przez Microsoft wynika, że firma planuje zasilać w przyszłości swoje centra danych z małych reaktorów nuklearnych. Technologia ta jest jednak na razie jeszcze w fazie prototypów.
Znaleziono winnego wielkiego wycieku poufnych dokumentów firmy Microsoft. Wskazał go sąd oraz Phil Spencer
Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, usługi chmurowe i wszechobecna cyfryzacja sprawiają, że centra danych są jednym z większych konsumentów energii elektrycznej. To skłania firmy będące ich właścicielami do poszukiwania alternatywnych źródeł zasilania. Microsoft zamieścił niedawno nową ofertę pracy dla specjalisty w zakresie energetyki nuklearnej. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie zajmowała się między innymi planowaniem i implementacją strategii zakładającej wykorzystanie SMR (Small Modular Reactors), czyli małych modularnych reaktorów nuklearnych.
Microsoft uruchomił w Polsce pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych w chmurze
Technologia SMR jest ciągle w fazie prototypowej, ale wygląda na to, że firma z Redmond głęboko wierzy w jej sukces. Małymi reaktorami nuklearnymi mają być w przyszłości zasilane serwery usług chmurowych firmy, a także rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji. Lista wymagań wobec kandydatów jest obszerna (podobnie jak zakres obowiązków), ale trzeba pamiętać, że to stanowisko wymagające wysokiego poziomu specjalizacji. Można liczyć na płacę z przedziału od 133 tys. do 282 tys. dolarów na rok. Warto odnotować, że Bill Gates, założyciel i były prezes Microsoftu, także jest wielkim zwolennikiem innowacyjnych reaktorów nuklearnych.
Powiązane publikacje

Google inwestuje miliony w AI, która może wyleczyć każdą chorobę. Czy rewolucja w medycynie jest coraz bliżej?
89
Chińska firma SiCarrier prezentuje na Semicon China 2025 zaawansowane narzędzia do produkcji chipów, zaskakując branżę
37
Extropic chce zdetronizować NVIDIĘ dzięki rewolucyjnej technologii chipów probabilistycznych
21
Chińska Ant Group osiąga przełom w sztucznej inteligencji dzięki wykorzystaniu rodzimych układów półprzewodnikowych
16