Microsoft Windows z poważną awarią. Doszło do paraliżu wielu systemów teleinformatycznych na świecie
Niemal każdy aspekt funkcjonowania współczesnego społeczeństwa opiera się na wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. Choć rozwiązania tego typu są bardzo wygodne, to wiążą się z nimi także poważne zagrożenia. Jednym z nich jest ryzyko wystąpienia awarii i paraliżu usług. Z tego typu sytuacją mamy obecnie do czynienia na całym świecie w przypadku usług bazujących na systemach operacyjnych Microsoft Windows.
Wadliwa aktualizacja, odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo firmy CrowdStrike, doprowadziła do światowego paraliżu usług bazujących na wykorzystaniu systemów operacyjnych Microsoft Windows.
Internet Explorer został wycofany, ale nadal był wykorzystywany do ataków hakerskich w systemach Windows 10 i 11
Z całego świata spływają doniesienia o występowaniu błędów BSOD podczas uruchamiania komputerów i serwerów z systemami operacyjnymi Windows. Co więcej, zrestartowanie sprzętu nic w tej sytuacji nie daje, ponieważ błąd pojawia się ponownie. Mamy tutaj do czynienia z globalnym problemem, który obejmuje liczne sektory gospodarki: linie lotnicze, banki, media, usługi ochrony zdrowia, a nawet restauracje. Przyczyna występowania "niebieskiego ekranu śmierci" nie leży jednak po stronie Microsoftu. Za błąd jest odpowiedzialna wadliwa aktualizacja platformy CrowdStrike Falcon, która jest wykorzystywana przez wiele podmiotów jako jeden z elementów zabezpieczających systemy operacyjne z rodziny Windows.
Microsoft załatał lukę bezpieczeństwa w sterowniku Wi-Fi Windowsa. Pozwalała na zdalną instalację malware
Trwają aktualnie prace, które mają usunąć omawianą awarię. Możliwe jest też ponoć zastosowanie tymczasowego obejścia poprzez uruchomienie systemu w trybie awaryjnym i wykasowanie z folderu "C:\Windows\System32\drivers\CrowdStrike" pliku "C-00000291*.sys". Usterka jest na tyle poważna, że doprowadziła do kompletnego paraliżu wielu podmiotów. Na skutek awarii na lotniskach uziemiono wiele samolotów, klienci mieli problemy w dostępie do swoich kont bankowych, przerwano prace niektórych telewizji, wystąpiły problemy na kolei. Awaria dotknęła także giełdę papierów wartościowych w Londynie. Wydaje się jednak, że w przypadku Polski zakłócenia w dostępie do usług są na szczęście dosyć ograniczone. Niektóre podmioty zgłaszają, co prawda problemy, ale udało się uniknąć olbrzymiego paraliżu, z którym muszą borykać użytkownicy w krajach zachodnich.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
56