Microsoft Azure Space - ekosystem celujący w przemysł kosmiczny
Obecnie niemalże najcenniejsze są dane. Ich przesył i kontakt ze sobą to podstawy funkcjonowania firm na całym świecie. Jednym z gigantów w zakresie przesyłu danych jest Microsoft. Dysponuje on globalną siecią morskich, naziemnych i podziemnych światłowodów o długości ponad 160 000 mil, które pomagają miliardom ludzi na świecie łączyć się ze sobą. Wciąż jednak wiele miejsc na naszej planecie to obszary gdzie nie da się położyć sieci kablowej, a teren jest trudny i niesprzyjający. Aby wyjść naprzeciw takim problemom, Gigant z Redmond ogłosił nowy, innowacyjny projekt Azure Space. Ma być to "ekosystem partnerski skupiony na rozwoju usług satelitarnych" - czyli tak naprawdę chmura z potężną mocą obliczeniową.
Microsoft podejmuje kolejny spektakularny krok w kierunku rozwoju chmury obliczeniowej, ogłaszając Azure Space. Nowa inicjatywa ma na celu zapewnienie innowacyjnych rozwiązań, spełniających potrzeby przemysłu kosmicznego i licznych organizacji z sektora prywatnego i publicznego.
Linux 5.9 - nowa wersja oficjalnie. Oto lista zmian i nowości
Azure Space to projekt Microsoftu, który oparty jest na partnerstwie z SpaceX Starlink. Współpraca ta zapewni szerokopasmowy dostęp do satelitów o dużej prędkości i małym opóźnieniu dla nowego modułowego centrum danych Azure (MDC). Obecnie wprowadzony jest już w życie Azure Stack, dzięki któremu wiele organizacji korzysta z chmury obliczeniowej. Microsoft od dawna pracuje w zakresie testowania baz danych w środowiskach ekstremalnych. Jednym z takich rozwiązań jest projekt badawczy Natick, który opiera się na podwodnym centrum danych. Bazując na tych doświadczeniach i informacjach od swoich klientów o najbardziej rygorystycznych wymaganiach środowiskowych, nowe modułowe centrum danych Microsoft Azure Modular Datacenter (MDC) stanowi jeszcze większy postęp w tej dziedzinie.
NASA i SpaceX: Komercyjna misja Crew Dragon już w październiku
Moc Azure to jednak nie tylko bazy danych. SpaceX i Microsoft chcą pójść krok dalej i wykorzystać jej moc obliczeniową do budowy systemów wykrywania zagrożeń rakietowych, symulacje masywnej konstelacji satelitów z oprogramowaniem AI oraz testowanie sztucznej inteligencji w różnych środowiskach systemowych. Azure może też naśladować całą sieć satelitarną, w tym skomplikowane generowanie obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą wcześniej zebranych zdjęć satelitarnych. Jak widać więc Azure, to olbrzymi ekosystem oparty na współdziałaniu. Podejście Microsoftu i SpaceX ma sprostać jednemu z najtrudniejszych wyzwań technologicznych, przed jakimi stoją ludzie w kosmosie, mianowicie obsłudze ogromnej ilości danych generowanych z satelitów, dostarczaniu usług w chmurze i przepustowości do najbardziej odległych lokalizacji. Azure pozwoli także na projektowanie bardzo złożonych systemów kosmicznych opartych o najbardziej zaawansowane AI.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4