Micron może zostać wykluczony z Chin. Tamtejsze władze ostrzegają przed rzekomym zagrożeniem cyberbezpieczeństwa
Pomiędzy Chinami, a światem zachodnim utrzymuje się dosyć duże napięcie. Efektem tego są między innymi amerykańskie sankcje, które mają za zadanie ograniczyć napływ do Państwa Środka najbardziej zaawansowanych technologii. Chiny także podejmują działania, które utrudniają funkcjonowanie przedsiębiorstw ze Stanów Zjednoczonych na tamtejszym rynku. Wiele wskazuje na to, że firma Micron będzie jedną z ofiar ostatnich zawirowań politycznych.
Chińskie władze stanowczo odradziły używanie produktów amerykańskiej firmy Micron z uwagi na rzekome zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Wiele wskazuje na to, że decyzja ma podłoże polityczne.
Micron ujawnia nowe moduły DDR5 o nietypowej pojemności, przeznaczone na rynek komputerów osobistych
Chiński urząd zajmujący się regulacją i cenzurą Internetu (Cyberspace Administration of China) wydał oświadczenie, z którego wynika, że używanie produktów Microna niesie ze sobą zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Produkty amerykańskiej firmy mają cechować się stosunkowo poważnymi wadami w tym zakresie, co może prowadzić do narażenia infrastruktury informatycznej kraju. Opublikowano także zalecenie, żeby operatorzy zaprzestali natychmiastowo nabywania sprzętu, który wykorzystuje pamięci amerykańskiej firmy. Oczywiście w tym przypadku zalecenie jest praktycznie równorzędne z nakazem, więc kluczowe podmioty informatyczne z Chin będą musiały się do niego dostosować.
Chiny - mężczyzna próbował przemycić przez granicę procesory Intel Core i5-13400F. Dosłownie się nimi okleił
Niestety nie opublikowano żadnych szczegółów dotyczących tego, na czym to rzekome zagrożenie miałoby polegać. Można domniemywać, że oświadczenie przynajmniej w jakimś stopniu jest motywowane pobudkami politycznymi. Możliwe, że to odpowiedź na sankcje, które Stany Zjednoczone nałożyły na Chiny w październiku zeszłego roku. Nie da się też całkowicie wykluczyć opcji, że Chiny rozwinęły na tyle własny przemysł produkcyjny pamięci DRAM i NAND flash, że są gotowe zrezygnować z dostaw tych komponentów od Microna. Byłoby to oczywiście korzystne dla Państwa Środka z politycznego punktu widzenia.
Amerykańskie sankcje już oddziałują na Chiny. Nastąpiło wyraźne załamanie importu chipów przez Państwo Środka
Trudno na razie wyrokować, jak bardzo decyzja ta odbije się na amerykańskiej firmie. Dane za 2022 rok pokazują, że 25% jej przychodów pochodziło właśnie z Chin, więc wpływ zakazu może być znaczący. Otwarte pozostaje pytanie, czy Micron będzie w stanie zapewnić sobie alternatywne rynki zbytu, żeby uzupełnić odcięcie od przychodów z Państwa Środka. Ich większa dywersyfikacja może nie być jednak łatwa do osiągnięcia, więc sytuacja stanowi dosyć poważny problem dla amerykańskiej spółki.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
35
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72