MediaTek może podziękować Xiaomi i Samsungowi. Qualcomm nie jest już największym dostawcą mobilnych półprzewodników
Przez ostatnie lata to właśnie Qualcomm znajdował się szczycie listy największych producentów chipów dla smartfonów i to właśnie układy producenta uznawano za najbardziej dopracowane pod względem wydajności oraz energooszczędności. Niestety, urządzenia korzystające z amerykańskiej technologii były znacznie droższe od telefonów pracujących pod kontrolą jednostek MediaTek. Najwyraźniej wyszło to na dobre wspomnianej firmie, gdyż według najnowszego raportu Omdia tajwański koncern technologiczny okazał się największym producentem mobilnych procesorów w 2020 roku. Co więcej – prognoza na rok 2021 jest dla MediaTeka bardziej niż optymistyczna i firma już teraz może zacierać ręce.
Xiaomi, Samsung oraz OPPO przyczyniły się do sukcesu firmy MediaTek, która pokonała Qualcomm i stanęła na szczycie listy największych dostawców chipsetów dla smartfonów. Czy w 2021 roku uda się powtórzyć wyniki?
Test smartfona Xiaomi Redmi Note 10 Pro – Przywitajcie nowego króla średniej półki cenowej
Na początek kilka twardych liczb. W ubiegłym roku MediaTek wprowadził na rynek smartfonów aż 351,8 miliona chipów, co pozwoliło na wzrost udziału globalnego z 17,2% w 2019 roku do aż 27,2% w 2020 roku. To ogromny sukces, który Tajwańczycy mogą zawdzięczać coraz wydajniejszym i atrakcyjniejszym technologicznie układom, ale nie da się ukryć, że to również zasługa OPPO, Xiaomi oraz Samsunga. Wspomniane firmy chętnie sięgały po chipy MediaTeka. Średniopółkowe smartfony korzystające z rozwiązań tytułowego dostawcy dosłownie zalewają rynek i biorąc pod uwagę ich rozsądne ceny, korzystają na tym klienci.
Test smartfona OPPO Reno5 5G – Pewny chwyt, atrakcyjna stylistyka i ładowanie SuperVOOC 2.0 65 W
Wygląda na to, że nie mamy do czynienia z jednorazowym wzrostem, który chwilowo poprawia kondycję przedsiębiorstwa. MediaTek idzie do przodu, niczym burza i wysoce prawdopodobne jest utrzymanie stałego progresu. W grę wchodzi bowiem współpraca z dwoma potęgami z Państwa Środka. Mówi się o poważnym zainteresowaniu firm Huawei oraz Honor. Giganci z Chin, zamiast chipsetów Kirin mogą bowiem wykorzystać rozwiązania coraz potężniejszego MediaTeka. Powstaje pytanie – jak na przetasowania rynkowe zareaguje Qualcomm. Sytuacja robi się coraz ciekawsza.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78