Mapy HERE znikną z Windows 10 i Windows Phone
Mapy HERE i dostarczana wraz z nimi nawigacja była od kilku lat pewnym wyznacznikiem Windows Phone – klienci decydujący się na smartfony z nim mogli bowiem liczyć na darmowy, przyzwoity system nawigacyjny i to niewymagający uruchamiania transmisji komórkowej. Wszystko co dobre kiedyś się jednak kończy. Mapy HERE zostały w połowie ubiegłego roku przejęte przez niemieckie koncerny samochodowe skupiające w sobie Audi, BWM i Mercedesa. Ich rozwój się nie zatrzymał, są nadal rozwijane i aktualizowane, ale niebawem osoby korzystające z systemów Windows Phone i Windows 10 (w wariancie desktop i mobilnym) nie będą już mogły już ich wykorzystać – uznano bowiem, że rozwój takiej wersji nie ma sensu i jest stratą czasu.
Nawigacja HERE była pewnym specjalnym elementem mobilnego Windows. Teraz odchodzi w niebyt, bo platforma nie ma przyszłości.
Jak można przeczytać na oficjalnej stronie map HERE, nawigacja rozwijana już od około dziesięciu lat niebawem zniknie z mobilnej platformy Microsoftu. To według twórców naturalna kolej rzeczy: w ciągu całego tego okresu wsparcie rozszerzano na nowe i obiecujące platformy, a po pewnym czasie rezygnowano z takich, które nie wróżyły niczego dobrego. Teraz postanowiono, że do tej drugiej grupy można zaliczyć ostatnie systemy Windows: nawigacja zniknie ze sklepu Windows 10 już 29 marca, a po 30 czerwca przestanie zupełnie działać na urządzeniach z Windows 10 Mobile. Programiści ograniczą także dostarczanie poprawek dla wersji przeznaczonej dla Windows Phone 8.
W ostatnich miesiącach nawigacja HERE znikała już ze sklepu kilka razy z powodu problemów z kompatybilnością – właściciele usługi najwyraźniej uznali, że nie ma sensu ciągle łatać i dopasowywać ich aplikacji do tworzonego w bólach systemu – może to być bowiem operacja nieopłacalna, gdy weźmiemy pod uwagę, iż na rynku mobilnym Windows co prawda istnieje, ale wygląda to niekiedy tak, jakby wcale go nie było. Po wspomnianej dacie nawigacja na urządzeniach z Windows Phone 8 będzie wciąż działać (jest w końcu zintegrowana z systemem), ale użytkownicy nie powinni już liczyć na żadne poprawki. Aktualizacje znajdą oni na konkurencyjnych systemach operacyjnych, czyli Androidzie i iOS. Użytkowników Windows 10 zachęcają natomiast do używania map dostępnych w systemie, które zawierają niektóre elementy HERE.
Użytkownicy mogą wciąż korzystać z innych aplikacji, ale to w żaden sposób nie poprawia sytuacji Windows 10 Mobile.
Cóż, biorąc pod uwagę, iż mapy były w pewnym momencie wspomnianym już wyznacznikiem, jednym z „elementów premium” mobilnego systemu Microsoftu, sytuacja wygląda obecnie wręcz komicznie – z rozwoju aplikacji na Windows dla smartfonów rezygnuje kolejny producent, dając nam tym samym do zrozumienia, że deweloperzy nie podchodzą do niego zbyt przychylnie. Jeżeli szukamy więc platformy bogatej w aplikacje, Windows Phone i mobilny Windows 10 nie wydają się dobrym wyborem.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78