Lisa Su, CEO AMD twierdzi, że problem z niedoborem chipów powinien ustąpić dopiero w drugiej połowie 2022 roku
Od kilkunastu miesięcy możemy obserwować niezbyt ciekawą sytuacją na rynku nowych technologii, który mocno cierpi z powodu niedoborów układów scalonych. Wszystko można poniekąd zrzucić na trwającą pandemię i związany z nią jeszcze większy popyt na urządzenia elektroniczne, jednak istotne jest także to, że mnóstwo komponentów powstaje w tej samej litografii, a w międzyczasie zaprezentowano karty graficzne oraz konsole nowej generacji. Jakby tego było mało, ciągle trwa boom na kopanie kryptowalut... Pozostaje więc pytanie, kiedy skończy się ten koszmar? Niestety nieprędko - wygląda na to, że musimy uzbroić się w cierpliwość. Według dr Lisy Su, problem z niedoborem chipów potrwa jeszcze wiele miesięcy.
W obecnej sytuacji można spodziewać się, że pierwsza połowa 2022 roku prawdopodobnie nadal będzie "napięta" pod względem niedoborów. Braki powinni stać się mniej dotkliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.
Serwerowe procesory AMD EPYC i mobilne Ryzeny priorytetem dla firmy. Dlatego mają pierwszeństwo w fabrykach TSMC
CEO AMD wzięła właśnie udział w konferencji Code Conference w Beverly Hills w Kalifornii. Podczas wywiadu z producentem Code Conference, Karą Swisher i Jonem Forttem z CNBC, poruszony został temat niedoborów komponentów. Jak twierdzi szefowa AMD, braki będą widoczne przynajmniej do końca tego roku. Niespodziewanie wysoki popyt uderza w zewnętrznych partnerów, którzy nie są w stanie dostatecznie zaopatrzyć także konkurentów AMD w postaci NVIDII czy Intela. W obecnej sytuacji można spodziewać się, że pierwsza połowa 2022 roku prawdopodobnie nadal będzie "napięta" pod tym względem, a ogólnie niedobory podzespołów powinny stać się mniej dotkliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.
AMD i MediaTek mogą wspólnie opracować nowy układ SoC. Grafika RDNA2 nie tylko w Exynosie?
Cóż, zdecydowanie nie takich wiadomości mogli oczekiwać wszyscy, którzy planują w najbliższym czasie zakup komputera czy konsoli do gier. Trzeba przygotować się na to, że w okolicach świąt Bożego Narodzenia sytuacja na rynku może być jeszcze gorsza, niż przed rokiem. Warto jednak zauważyć, że inni producenci robią nieco więcej w kwestii szybszej naprawy sytuacji. NVIDIA wydaje teraz karty graficzne z ogranicznikiem LHR, dzięki czemu więcej układów trafia w ręce graczy. Intel rozpoczął za to budowę dwóch fabryk układów scalonych w Arizonie (Fab 52 i Fab 62). Póki co można więc zaobserwować brak większych ruchów ze strony AMD.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4