Linux otrzymał poprawkę do kernela, która eliminuje problem powolnego startu systemu na niektórych procesorach AMD
Błędy w systemach operacyjnych to zjawisko, któremu nie należy się nadmiernie dziwić. Jak w przypadku każdego oprogramowania, na etapie testów niemożliwe jest wychwycenie wszystkich. Systemy z rodziny Linux są jednak uznawane za bardziej niezawodne niż Windows. Nie oznacza to jednak, że problemy tutaj w ogóle nie występują. Jeden z nich sprawiał, że od pewnego czasu system potrafił zbyt wolno startować na procesorach AMD Zen 1 oraz Zen 2.
Osoby i firmy doświadczające zbyt długiego uruchamiania się systemów Linux na procesorach Zen 1 oraz Zen 2 mogą odetchnąć z ulgą. Najnowsza poprawka do kernela rozwiązuje bowiem ten problem.
MX Linux 23.4 - kolejna wersja popularnej dystrybucji Linuksa. Odsłona dla osób ceniących minimalizm i stabilność
Omawiany problem dotyczył tylko części użytkowników systemów Linux, którzy posiadają procesory Zen 1 i Zen 2. Jego występowanie odnotowano jednak także w przypadku niektórych serwerów, które działają ciągle w oparciu o korzystające z tych architektur procesory EPYC (Naples i Rome). Takowe wykorzystuje między innymi firma Nokia. Jeden z jej pracowników zauważył wolny start serwerów mniej więcej miesiąc temu. Zazwyczaj proces ich uruchamiania trwa około 12 sekund, a ewentualne odchylenia od tej wartości zamykają się w 1-2 sekundach. Na skutek błędu w systemie operacyjnym proces ten potrafił się jednak wydłużyć do kilkudziesięciu sekund, a w skrajnych przypadkach nawet do kilku minut.
Linux jako platforma do gier? Dzięki Valve ta wizja może się ziścić. Proton, z którego korzysta Steam Deck, zaczyna dorastać
U źródła problemu leżała poprawka z czerwca 2023 roku, która wprowadziła zmiany w kernelu Linuksa. Były one powiązane z obsługą aktualizacji mikrokodu procesorów. Jednostki Zen 1 i Zen 2 wymagają wyczyszczenia bufora TLB (Translation Lookaside Buffer) z odpowiednich danych, co powinno stać się po wgraniu aktualizacji mikrokodu tych procesorów podczas startu systemu. Tak jednak nie było i w rezultacie na starszych procesorach Ryzen oraz EPYC Linux mógł uruchamiać się znacznie wolniej niż powinien. Poprawka eliminująca ten problem stała się częścią kernela Linux 6.13-rc1, ale będzie też zaimplementowana w jego starszych wersjach.