LG OLED i LCD NanoCell - Polska premiera nowych telewizorów
Firma LG w tym roku jako pierwsza zapowiedziała nowości w kontekście telewizorów OLED. Zanim oficjalnie rozpoczęły się targi CES w Las Vegas, producent poinformował o modelach OLED C9, E9 oraz W9. Później do tego doszły jeszcze telewizory OLED Z9 (8K) oraz OLED R (zwijany model). Dwa ostatnie do sprzedaży wejdą jednak dopiero w drugiej połowie roku, z kolei w terminie od maja do czerwca będą w sklepach debiutować telewizory Ultra HD z serii OLED B9, C9, E9 oraz W9. Dzisiaj na specjalnie zorganizowanej konferencji w Warszawie koreański producent omówił nadchodzące nowości w zakresie telewizorów, które już lada moment zadebiutują w polskich sklepach. Rewolucji nie ma co oczekiwać, ale przynajmniej część modeli doczeka się ciekawych nowości oraz usprawnień, które sprawią, że korzystanie z telewizorów 4K będzie jeszcze przyjemniejsze.
Dzisiaj na spotkaniu w Warszawie firma LG zaprezentowała premierowe telewizory OLED oraz LCD NanoCell, które lada chwila pojawią się w naszym kraju w sprzedaży.
Pod względem designu tegoroczne telewizory OLED od LG będą bardzo podobne. Nie spodziewamy się także istotnych różnic w kolorystyce filmów/seriali czy samej jakości HDR. Tu w dalszym ciągu producent stawia na Dolby Vision, obok bazowego HDR10, HLG oraz Technicolor. Z całą pewnością tegoroczne modele nie otrzymają wsparcia dla konkurencyjnego dla Dolby Vision, rozszerzonego standardu HDR10+. Model LG B9 zostanie wyposażony w drugą generację procesora Alpha 7, z kolei pozostałe modele dostaną udoskonalony procesor Alpha 9, dzięki którym funkcje AI ThinQ zostaną jeszcze bardziej dopracowane i rozbudowane. Najistotniejszą różnicą będzie w końcu wsparcie dla formatu HDMI 2.1, który przyniesie kilka nowych funkcjonalności, niedostępnych w starszych modelach.
Zarówno procesory Alfa 7 jak i Alfa 9 drugiej generacji są zgodne z nowym formatem HDMI 2.1. Mimo to producent nie zdradził, które dokładnie modele telewizorów otrzymają pełne wsparcie dla HDMI 2.1. Jedyną, ogólnikową informacją jest to, że zgodne będą niektóre modele LG OLED oraz LCD NanoCell. W przypadku tych drugich prawdopodobnie mowa o flagowych modelach SM98 oraz SM90. Z kolei w przypadku OLED-ów możemy ostrożnie założyć, że HDMI 2.1 obecne będzie we wszystkich seriach lub z wyłączeniem B9. Najważniejsza nowość, która nadejdzie wraz z wprowadzeniem formatu HDMI 2.1 to natywna obsługa HFR - High Frame Rate, czyli zwiększonej do 120 klatek na sekundę płynności nadawanych treści wideo. Funkcja ta przyda się zwłaszcza w filmach czy serialach, w których występuje dużo scen akcji. Dzięki HFR płynność i dynamizm takich scen będzie zdecydowanie wierniejszy rzeczywistości i naturalności. Ponadto dzięki wyższej płynności, lepiej prezentować się będą treści ukierunkowane na sport tj. piłka nożna czy jakikolwiek, w którym dynamiczny ruch odgrywa istotną rolę. Wprowadzenie HDMI 2.1 to również wsparcie dla HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel), będące rozwinięciem dobrze znanego HDMI ARC. Dzięki eARC możliwe jest przesyłanie dźwięku w najnowszych bezstratnych formatach Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD MA i Dolby TrueHD wykorzystując do tego bezpośrednio złącze HDMI.
LG OLED E9 typu "Picture on glass".
Kolejną funkcją, którą otrzymają tegoroczne modele LG OLED oraz flagowe modele LCD NanoCell to VRR, czyli Variable Refresh Rate, którego zadaniem jest poprawa płynności obrazu przy jednoczesnym zmniejszeniu opóźnienia (input lag). Firma LG chwali się, że tegoroczne modele OLED uzyskują input lag na poziomie nieprzekraczającym 13 ms. Mowa o grach Full HD oraz 4K, ale bez włączonej funkcji VRR. Należy także pamiętać, że Variable Refresh Rate nie jest obecnie obsługiwane przez konsolę PlayStation 4, a tylko Xbox One S/X. Oprócz tego znalazło się w telewizorach wsparcie dla HDMI ALLM (Automatic Low Latency Mode), którego zadaniem jest automatyczne przełączanie się w tryb gry, gdy tylko uruchomimy dowolny tytuł na konsoli Xbox One. Tegoroczne modele LG OLED mogą więc być całkiem ciekawym rozwiązaniem także dla graczy, o ile jeszcze bardziej poprawiono kwestię odporności matryc na ewentualne wypalenia. W przypadku OLED-ów producent od 2017 roku podaje, że żywotność paneli wynosi 100 000 godzin. Jednak w dalszym ciągu kwestia wypaleń jest bardzo mocno uzależniona od tego, w jaki sposób wykorzystuje się telewizor na co dzień.
LG OLED W9 typu "Ekran tapeta" z elektroniką wbudowaną w dedykowany soundbar.
Wszystkie tegoroczne telewizory LG OLED oraz LG LCD NanoCell otrzymają również wsparcie dla przestrzennego dźwięku w formacie Dolby Atmos. Dodatkową nowością, nieobecną wcześniej, jest zainstalowana aplikacja AirPlay 2 co pozwoli użytkownikom na odtwarzanie filmów z iTunes i innych aplikacji – jak również muzyki i zdjęć – bezpośrednio z urządzeń Apple na telewizorze. W ciągu nadchodzących tygodni w sprzedaży pojawi się kilkadziesiąt różnych modeli LG OLED oraz LG LCD NanoCell, które będą dostępne w rozmiarach od 49 do 86 cali. Linia LG OLED TV 2019 składa się z 4 serii: W9 (77, 65 cali), E9 (65, 55 cali), C9 (77,65, 55 cali) oraz B9 (77,65, 55 cali). Natomiast linia LG NanoCell wejdzie na polski rynek w 5 seriach: SM98 (65, 55 cali), SM90 (86, 75, 65, 55, 49 cali), SM86 (75, 65, 55, 49 cali), SM85 (65, 55, 49) oraz SM82 (65, 55, 49 cali). Z kolei oficjalne, polskie ceny zostaną podane wraz z rozpoczęciem sprzedaży w naszym kraju.
Powiązane publikacje

70mai 4K Omni - premiera wideorejestratora zapewniającego nagrania w jakości 4K z widokiem 360°
24
LG OLED M5, OLED G5, OLED C5 oraz OLED B5 - Prezentacja telewizorów 4K dla graczy i kinomaniaków
61
Apple AirPods - firma złożyła patent opisujący dodanie modułu optycznego do popularnych słuchawek TWS
10
Spotify wkrótce zaoferuje nie tylko lepszą jakość muzyki. Twórcy chcą też dodać funkcje AI i opcje... kupna biletów na koncerty
39