Lenovo prezentuje nowe stacje robocze z procesorami Intel Xeon
Choć Windows 10 pojawił się już ponad pół roku temu, biznes jeszcze całkowicie go nie przyjął. Widać to po potrzebach specjalistów, a także odpowiedziach firm tworzących sprzęt do nich dostosowany. Lenovo przedstawiło swoje nowe stacje robocze, w których możemy liczyć nie tylko na wydajność, ale również stabilność zapewnianą przez systemy Windows 7 i Windows 8.1. Znajdziemy tu nie tylko komputery zastępujące klasyczne desktopy, ale również mobilne stacje robocze wyposażone w najnowsze procesory Intel Xeon w architekturze Skylake. Mocy z całą pewnością nie zabraknie, podobnie zresztą jak wysokiej jakości obrazu i odpowiedniej budowy, która wytrzyma nawet używanie w trudnych warunkach.
Nowe ThinkPady i ThinkStation to sprzęt dla profesjonalistów.
Pierwsze z nowych urządzeń to laptopy ThinkPad P50 i P70. Pierwszy posiada ekran o wielkości 15,6”, drugi to już spore 17,3”. Oba z nich otrzymały wyświetlacze IPS i w zależności od wybranego przez użytkownika wariantu występują w wersjach Full HD (także wersji dotykowej) lub 4K. Wybierać możemy spośród jednostek wyposażonych w Intel Core i7 lub najnowsze mobilne wersje Xeonów przeznaczone dla takich stacji roboczych. Komputery można wyposażyć w maksymalnie 64 GB pamięci DDR4 z opcjonalną korekcją ECC, karty graficzne NVIDIA z serii Quadro dla profesjonalistów odpowiadające wydajnością GeForce GTX 980M, a także dyski SSD na złączach SATA, M.2 SATA lub PCIe. Lenovo chwali się, że mimo takiej wydajności komputery są ciche za sprawą systemu chłodzenia FLEX.
Oczywiście komputery mobilne to nie wszystko, co zaprezentowało Lenovo. Stacjonarne stacje robocze wciąż mają się bardzo dobrze, co widać po serii ThinkStation P300, P500, P700 i P900. Komputery te przygotowano z myślą o projektantach, grafikach, zastosowaniach inżynieryjnych i obróbce materiałów wideo. Do wyboru są konfiguracje z Intel Core i5, i7, a także najnowszymi Xeonami. W zależności od wybranego wariantu wykorzystać można układy graficzne NVIDIA NVS, Quadro a także Tesla, które przyśpieszają obliczenia równoległe. Różne typy obudów to z kolei dowolna konfiguracja dyskowa: od 4 nośników 2,5” lub 3,5” aż po nawet 12 dysków twardych różnej wielkości i pojemności w przypadku modelu P900. Dodatkowo komputery obsługują macierze RAID 0, 1, 5 i 10, dzięki czemu dane są bezpieczne.
Komputery posiadają pełen zestaw złącz zewnętrznych takich jak USB 3.0, czytniki kart pamięci, 1394 IEEE Firewire, e-SATA i dodatkowe miejsca na napędy optyczne. Łączność z siecią zapewniają z kolei porty gigabitowe. Gdyby wszystko to okazało się z jakich powodów niewystarczające, użytkownik może zamontować w stacjach roboczych dodatkowe elementy – te posiadają do 8 złącz PCIe i dodatkowe moduły Flex Connector przewidziane do montażu dodatkowych dysków mSATA. Również w tym przypadku Lenovo chwali się rozbudowanym systemem chłodzenia, który zapewnia zarówno odpowiednią wentylację wydajnych podzespołów jak i cichą pracę stacji roboczych.
Urządzenia są oferowane wraz z opcjonalnymi monitorami ThinkVision (od 22” do 30”), a także specjalnymi zasilaczami, które podołają ich wymaganiom: od 490 W do aż 1300 W w przypadku najwydajniejszych wariantów stacji P900. Wszystkie komputery są przeznaczone dla specjalistów i firm, Lenovo zapewnia im rozszerzone wsparcie techniczne i usługi gwarancyjne.
Powiązane publikacje

Minisforum MS-A2 - mini PC, który oferuje slot PCI Express i pomieści kilka SSD. Dwa wydajne procesory od AMD do wyboru
13
PELADN YO1 Mini PC - Niewielki zestaw komputerowy z AMD Ryzen AI Max+ 395 oraz 128 GB pamięci RAM
6
GMKtec EVO-X2 - Komputer Mini PC z AMD Ryzen AI Max+ 395, Radeon 8060S i 128 GB RAM za chwilę trafi do sprzedaży
41
Ninkear MBOX 8 Pro - modularny mini PC z AMD Ryzen 7 8845HS, 32 GB RAM oraz systemem Windows 11 Pro
22