Królowe technologii. 50 najważniejszych kobiet w Europie
50 najbardziej wpływowych pań w Europie wybrał magazyn Forbes. Chodzi o kobiety, które mają największy wpływ na nowe technologie, i które aktywnie działają w przedsiębiorstwach lub dziedzinach związanych z technologią. Jest to lista nierankingowa - nie ma więc pierwszego czy ostatniego miejsca. Pod uwagę brano pracę i osiągnięcia, zarówno w ich branży na Starym Kontynencie, jak i na świecie. Lista Top 50 Women In Technology łączy trzy pokolenia myślących przyszłościowo technologów, którzy działają w ponad dwunastu sektorach na całym świecie. Szkoda tylko, że w całym zestawieniu znalazła się tylko jedna przedstawicielka Polski.
Początkowa lista obejmowała setki kandydatów. Ostatecznie wybrano 50 najbardziej wpływowych pań.
Forbes oceniał kandydatki w każdej kategorii za pomocą trzech wskaźników: przywództwa (pozycja w firmie, dziedzinie lub gałęzi przemysłu); wpływ finansowy (dochody firmy lub zyski ze sprzedaży konkretnego produktu, wpływ na rynek lub sektor finansowy) i wpływ ogólny (wpływ analizowany w kontekście danej dziedziny, która jest domeną każdej z pań). Wymagane było również wykształcenie naukowe, techniczne, inżynieryjne lub matematyczne, uzyskane poprzez formalną edukację lub osobiste studia i doświadczenie. Redakcja nominowała wybrane kandydatki w pięciu kategoriach: liderzy, założyciele, innowatorzy, inżynierowie i wojownicy. Wśród pań są inżynierowie zajmujący się Sztuczną Inteligencją, specjaliści od biotechnologii czy przemysłu lotniczego.
Total War: Rome 2 - awantura na Steamie o kobiety w grze
Wśród 50 pań znalazła się niestety tylko jedna z Polski. To Kinga Stanisławska. Wyróżniono ją w kategorii Wojownicy, w sektorze Cyfrowi rzecznicy. Kinga Stanisławska pisze sama o sobie, że jest inwestorem VC i specjalistą od finansów. Ma duże doświadczenie w tworzeniu i realizacji inwestycji. Jej szczególne atuty to wiedza o marketingu i budowanie relacji. W 2012 roku Kinga Stanisławska założyła EVF, fundusz o wartości 20 milionów dolarów, który jest pierwszym założonym i zarządzanym przez kobiety VC w Europie. Firma dokonała do tej pory 16 inwestycji, w tym kilka startupów z żeńskimi liderami: WeGirls, DrOmnibus i Tylko. Stanisławska jest członkiem Europejskiej Rady ds. Innowacji i ekspertem w polskim Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Marta Krupińska, trafiła na listę jako przedstawiciela Wielkiej Brytanii. Jest ona współzałożycielką Azimo, międzynarodowej platformy przekazów pieniężnych.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4