Królowe technologii. 50 najważniejszych kobiet w Europie
50 najbardziej wpływowych pań w Europie wybrał magazyn Forbes. Chodzi o kobiety, które mają największy wpływ na nowe technologie, i które aktywnie działają w przedsiębiorstwach lub dziedzinach związanych z technologią. Jest to lista nierankingowa - nie ma więc pierwszego czy ostatniego miejsca. Pod uwagę brano pracę i osiągnięcia, zarówno w ich branży na Starym Kontynencie, jak i na świecie. Lista Top 50 Women In Technology łączy trzy pokolenia myślących przyszłościowo technologów, którzy działają w ponad dwunastu sektorach na całym świecie. Szkoda tylko, że w całym zestawieniu znalazła się tylko jedna przedstawicielka Polski.
Początkowa lista obejmowała setki kandydatów. Ostatecznie wybrano 50 najbardziej wpływowych pań.
Forbes oceniał kandydatki w każdej kategorii za pomocą trzech wskaźników: przywództwa (pozycja w firmie, dziedzinie lub gałęzi przemysłu); wpływ finansowy (dochody firmy lub zyski ze sprzedaży konkretnego produktu, wpływ na rynek lub sektor finansowy) i wpływ ogólny (wpływ analizowany w kontekście danej dziedziny, która jest domeną każdej z pań). Wymagane było również wykształcenie naukowe, techniczne, inżynieryjne lub matematyczne, uzyskane poprzez formalną edukację lub osobiste studia i doświadczenie. Redakcja nominowała wybrane kandydatki w pięciu kategoriach: liderzy, założyciele, innowatorzy, inżynierowie i wojownicy. Wśród pań są inżynierowie zajmujący się Sztuczną Inteligencją, specjaliści od biotechnologii czy przemysłu lotniczego.
Total War: Rome 2 - awantura na Steamie o kobiety w grze
Wśród 50 pań znalazła się niestety tylko jedna z Polski. To Kinga Stanisławska. Wyróżniono ją w kategorii Wojownicy, w sektorze Cyfrowi rzecznicy. Kinga Stanisławska pisze sama o sobie, że jest inwestorem VC i specjalistą od finansów. Ma duże doświadczenie w tworzeniu i realizacji inwestycji. Jej szczególne atuty to wiedza o marketingu i budowanie relacji. W 2012 roku Kinga Stanisławska założyła EVF, fundusz o wartości 20 milionów dolarów, który jest pierwszym założonym i zarządzanym przez kobiety VC w Europie. Firma dokonała do tej pory 16 inwestycji, w tym kilka startupów z żeńskimi liderami: WeGirls, DrOmnibus i Tylko. Stanisławska jest członkiem Europejskiej Rady ds. Innowacji i ekspertem w polskim Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Marta Krupińska, trafiła na listę jako przedstawiciela Wielkiej Brytanii. Jest ona współzałożycielką Azimo, międzynarodowej platformy przekazów pieniężnych.