Korea pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji dla wojska
W Korei Południowej, firma Hanwha Systems wraz z Instytutem Zaawansowanej Nauki i Technologii uniwersytetu koreańskiego, chcą rozwijać techniki sztucznej inteligencji z przeznaczeniem dla systemów obronnych, a tym samym uczestniczyć w produkcji autonomicznych systemów wojskowych. W tym celu w lutym otwarto wspólne centrum badawcze na uniwersytecie. W Centrum Badawczym ds. Konwergencji Obrony Narodowej i Sztucznej Inteligencji, ma współpracować 25 naukowców z KAIST oraz naukowców z firmy zbrojeniowej Hanwha Systems. Jeszcze niedawno na stronie internetowej projektu mogliśmy przeczytać, że prace obejmują cztery dziedziny: rozwój systemów bazujących na poleceniach i decyzjach wydanych przez AI; algorytm sztucznej inteligencji do sterowania bezzałogowymi łodziami podwodnymi; systemy szkolenia lotniczego bazujące na AI oraz technologia, która w oparciu o AI ma służyć do śledzenia i identyfikacji obiektów. Naukowcy zapowiadali także ukończenie prac do końca roku.
Naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją, wzywają do bojkotu południowokoreańskiego uniwersytetu, który wraz z firmą zbrojeniową, chce opracować system broni, oparty na AI.
Bill Gates teraz widzi sztuczną inteligencję jako przyjaciela
Powyższe zadania, które miał realizować koreański uniwersytet we współpracy z Hanwha Systems, były jeszcze niedawno przedstawione na stronie internetowej firmy. Wpis został jednak niebawem usunięty przez sam KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology). Wszystko zaczęło się w momencie, gdy projektem interesowało się coraz więcej nazwisk branży naukowej, i nie było to bynajmniej pozytywne zainteresowanie tematem. Warto przy tym nadmienić, że uniwersytet KAIST cieszył się dotąd prestiżem, a powołany został przez koreański rząd, by z pomocą rządu amerykańskiego, w 1971 stać się pierwszą w kraju instytucją, tak mocno nastawioną na inżynierię oraz naukę. Mimo iż na całym świecie (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach), już od jakiegoś czasu pracuje się nad rozwojem wojskowych systemów, bazujących na AI, to właśnie Korei zdaje się obrywać najmocniej.
Robocop po chińsku: sztuczna inteligencja łapie przestępców
Naukowcy z całego świata, którzy podpisali deklarację bojkotującą przedsięwzięcie deklarują, że będą zrywać wszelką współpracę z KAIST i jej naukowcami, dopóki uniwersytet nie zapewni, że centrum nie pracuje nad bronią autonomiczną, która nie wymaga ludzkiej kontroli. Mimo iż na dniach naukowcy dostali list od prezesa KAIST, w którym ten przyznaje, że nie ma zamiaru uczestniczyć w takich badaniach, naukowcy nadal wydają się nieusatysfakcjonowani. Twierdzą, że zapewnienia te mają służyć jedynie wyeliminowaniu krytyki. Pełne oświadczenie ze strony KAIST brzmi: KAIST nie będzie prowadzić żadnych działań badawczych, mogących godzić w ludzkość. Postanowienie te dotyczy między innymi broni autonomicznej, która byłaby pozbawiona znaczącej kontroli człowieka. Raz jeszcze podkreślamy, iż nie mamy zamiaru angażować się w rozwój śmiercionośnych autonomicznych systemów uzbrojenia i robotów-zabójców. Cóż, zapewnienia brzmią dobrze, jednak fakt, że tak wielu ekspertów (zespół ponad 30 naukowców) wciąż bada temat, daje do myślenia i sprawia, że oświadczenie zaczyna być mało wiarygodne.
Powiązane publikacje

Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
9
The Elder Scrolls IV: Oblivion - Remastered bije rekordy. Zdobył 4 mln graczy w 4 dni. Tak wygląda odrodzenie legendy RPG
123
La Quimera - gra otrzymała kiepskie pierwsze recenzje, po czym została wycofana na kilka godzin przed premierą
32
DOOM: The Dark Ages - oto Cosmic Realm. Prezentacja przeciwników i świata nawiązującego do twórczości H.P. Lovecrafta
5