Koparki kryptowalut przeszły ewolucję, teraz zmieniają się w serwery AI. Wietnamski sklep montuje ciekawe konstrukcje
W czasach kryptowalutowego szału wiele osób budowało własne koparki, jednak wraz ze spadkiem opłacalności tego zajęcia, sprzęt stopniowo odchodził w zapomnienie. Firmy produkujące stelaże często zostawały z niesprzedanym towarem. Jak się jednak okazuje, i na to znalazło się rozwiązanie - konstrukcje te doskonale sprawdzają się jako baza dla mniejszych serwerów wykorzystywanych w projektach sztucznej inteligencji. Wietnamski sklep dostrzegł w tym biznes.
Wietnamski sklep montuje ciekawe konstrukcje serwerów AI, wykorzystując stelaże pochodzące z dawnych koparek kryptowalut. Okazuje się, że przy niewielkich modyfikacjach można z powodzeniem przekształcić taki zestaw w pełnoprawny serwer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją.
Wnikliwy test i analiza opłacalności górnictwa kryptowalut w 2024 roku. Odpowiadamy na to, ile można zarobić i czy to dalej ma sens
Wietnamski sklep komputerowy Nguyễn Công PC zaprezentował interesującą konstrukcję serwera AI, opartą na siedmiu kartach graficznych Gigabyte RTX 5090 Gaming OC oraz stelażu pochodzącym z koparek kryptowalut. Choć prezentowany egzemplarz powstał na zamówienie „ważnego klienta”, niewykluczone, że firma zdecyduje się na produkcję kolejnych tego typu zestawów. Za zasilanie układu odpowiadają trzy zasilacze Super Flower Leadex o mocy 2000 W każdy, wyposażone w certyfikat 80 PLUS Platinum. Na udostępnionych grafikach widać, że podstawą systemu jest najprawdopodobniej płyta główna ASUS PRO WS WRX80E-SAGE SE WIFI, przeznaczona dla procesorów AMD Threadripper i wyposażona w siedem slotów PCIe 4.0 x16. Karty graficzne zostały połączone z płytą za pomocą riserów PCIe 4.0. Szacunkowy pobór mocy całego serwera przy pełnym obciążeniu wynosi od 4 do 5 kW, natomiast jego wartość rynkowa może sięgać około 30 tysięcy dolarów - głównie ze względu na obecnie ekstremalnie wysokie ceny kart graficznych z serii NVIDIA GeForce RTX 5000.
Google inwestuje miliony w AI, która może wyleczyć każdą chorobę. Czy rewolucja w medycynie jest coraz bliżej?
Cała konstrukcja pokazuje, że nie jest trudno przerobić stare koparki kryptowalut na serwery AI. Modernizacja głównie skupia się na płycie głównej i procesorze, gdyż do wydobywania cyfrowych monet można było użyć riserów PCIe 3.0 x1 – takich, jakich użyłem swego czasu w artykule sprawdzającym opłacalność kopania. Niemniej jednak takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się w przypadku sztucznej inteligencji, gdzie transfery danych odgrywają kluczową rolę, stąd wymagana byłaby modernizacja do riserów PCIe 4.0 x16. Co za tym idzie, wykluczone byłoby użycie konsumenckich płyt głównych i procesorów, gdyż tym nie wystarczyłoby linii komunikacyjnych. Jednak poza tym wszystkie inne komponenty pozostałyby bez większych zmian. Warto również wspomnieć o rozwiązaniu ExLlamav2_HF, które umożliwia łączenie pamięci VRAM i mocy obliczeniowej kilku kart graficznych (tzw. model sharding i tensor parallelism). Dzięki temu możliwe jest uruchamianie bardzo dużych modeli językowych, takich jak LLaMA 3.3 70B (model o 70 miliardach parametrów). W przypadku zaprezentowanej konstrukcji, dysponującej łącznie 224 GB pamięci VRAM, teoretycznie możliwe byłoby uruchomienie tego modelu – szczególnie w trybie int4 lub int8 (czyli w niskiej precyzji).
Vietnam's first "#AI #mining #scalpers" #RTX 5090 rigs https://t.co/P7gvFb47kY pic.twitter.com/88PMNRylnq
— I_Leak_VN (@I_Leak_VN) April 3, 2025
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
181
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56