Kontroler Intel Thunderbolt 2014 - Nowe możliwości
Dwa tygodnie temu pisaliśmy o nowej akcji mającej na celu popularyzację standardu Intel Thunderbolt, zaś dzisiaj mamy okazję przedstawić najważniejsze założenia technologii przygotowanej na 2014 rok. Twórca standardu dwoi się i troi, aby zmienić nastawienie użytkowników do Thunderbolta, którzy albo nie wiedzą o co chodzi, albo uważają standard za coś mało użytecznego - oczywiście Intel nie ma większych szans na pokonanie wszechobecnego USB, jednak widocznie większy udział w rynku na pewno zadowoli firmę z Santa Clara. Wspomniane już USB 3.0 oferuje obecnie przepustowość na poziomie 5 Gb/s, natomiast nadchodząca rewizja USB 3.1 zwiększy tę wartość do 10 Gb/s, przez co konkurencyjny Thunderbolt może stracić na znaczeniu. Intel oczywiście do takiej sytuacji nie może dopuścić, dzięki czemu nowa specyfikacja wygląda jeszcze lepiej, a co więcej - w niektórych rozwiązaniach może być nawet konkurencyjna dla Ethernetu.
Nowy kontroler "niebieskiego" standardu będzie posiadał TDP na poziomie około 1,3 W, a pobór energii w stanie IDLE nie powinien przekraczać 1 mW. Kolejną częścią specyfikacji jest możliwość zasilania podpiętych urządzeń - Thunderbolt będzie w stanie przekazać do 53 W, dzięki czemu większość peryferiów (nośniki danych, monitory do 24 cali) nie będzie potrzebowało dodatkowych źródeł zasilania. Kolejną dużą zmianą jest możliwość nawiązywania połączeń peer-to-peer, która będzie przydatna dla użytkowników chcących przekazywać dane między komputerami z prędkością 10 Gb/s lub więcej.
Urządzenia połączone w ten sposób będą zachowywały się jakby były połączone przy pomocy Ethernetu, a co więcej Thunderbolt będzie mógł przekazywać dane przez jedno lub więcej urządzeń pośredniczących. Kontroler Thunderbolt-LP zapewnia transfer do 20 Gb/s (dwa kanały po 10 Gb/s), korzysta ze standardu DisplayPort 1.2 i komunikuje się z resztą podzespołów za pośrednictwem interfejsu PCI Express 2.0 x2. Kolejne informacje na temat odświeżonego Thunderbolta powinny pojawić się przy okazji targów CES 2014, które odbędą się już w styczniu.
Źródło: VR-Zone / TechPowerUp
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4