Koniec pirackiego portalu zalukaj.vip. Właściciel serwisu został tymczasowo aresztowany
Serwisy streamingowe przyciągają w dzisiejszych czasach dosyć szeroką publiczność. Posiadają one ogromne biblioteki filmów i seriali, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Pomimo problem nielegalnej dystrybucji i udostępniania audiowizualnych treści nie zniknął. Jest jednak aktywnie zwalczany, na co może wskazywać akcja policji, która aresztowała w tym roku właściciela pirackiego serwisu zalukaj.vip, a sam portal zniknął z sieci.
Walka z nielegalnym rozpowszechnianiem treści chronionych prawem autorskim jest traktowana bardzo poważnie. W przypadku zatrzymania i udowodnienia winy konsekwencje będą poważne.
The Pirate Bay kończy 18 lat – torrentowa piracka zatoka nie zamierza zejść ze sceny jeszcze przez wiele lat
Portal zalukaj.vip działał w sieci od lutego 2020 roku. W ramach swojego funkcjonowania oferował, oczywiście nielegalnie, możliwość oglądania filmów i seriali. Nieuprawniona dystrybucja treści audiowizualnych spowodowała na tyle duże straty, że sprawą zainteresowało się Centrale Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, specjalna komórka policji, której zadanie jest ściganie osób popełniających przestępstwa przy użyciu komputera i Internetu. W listopadzie ubiegłego roku w ręce funkcjonariuszy biura wpadł mężczyzna odpowiedzialny za obsługę techniczną serwisu. Na tym zatrzymania się nie zakończyły, gdyż w styczniu bieżącego roku aresztowano 33-latka będącego właścicielem nielegalnego portalu.
Raport: więcej serwisów VOD może prowadzić do wzrostu piractwa
Obu mężczyznom postawiono zarzuty w oparciu o artykuł 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Innymi słowy, za nielegalne rozpowszechnianie treści chronionych tymże prawem grozi im kara pozbawienia wolności (do lat 5). Warto wspomnieć również o artykule 78 tej samej ustawy. Jest w nim bowiem zapis o zadośćuczynieniu finansowym za popełnione czyny i nie jest to bynajmniej martwy przepis. W październiku 2020 roku sąd w Białymstoku (podtrzymane w kwietniu 2021 roku przez sąd apelacyjny) nakazał innemu właścicielowi pirackiego serwisu zapłatę 47 milionów złotych poszkodowanym przez nielegalną dystrybucję treści audiowizualnych.
Powiązane publikacje

Chińscy celnicy złapali przemytnika, który próbował nielegalnie przewieźć przez granicę pokaźną liczbę nośników SSD
19
IDC raportuje duży spadek na rynku monitorów w 4 kwartale 2022 roku. Czy w następnych latach zawita kryzys na tym rynku?
77
Kolejny amerykański upadek i ratunek depozytów przez rząd. Tym razem padł Signature Bank, zaplecze firm kryptowalutowych
71
Usługi chmurowe są zbyt wielkie, by upaść. Dlatego USA planuje wprowadzić kodeks dobrych praktyk cyberbezpieczeństwa
23