Konferencja o 6G w Finlandii. "Czas zacząć budować listę życzeń"
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga. Tych słów naszego wielkiego poety Adama Mickiewicza pomysłodawcy konferencji w Finlandii raczej nie znają. Mogliby jednak przyjąć je jako motto spotkania. Będzie ono bowiem dotyczyć sieci 6G. Finowie nie ukrywają, że chcą być liderami w opracowywaniu nowej technologii. "Jeśli chcesz być wielkim graczem w swojej branży w latach 30, wkrótce powinieneś zacząć przyglądać się badaniom 6G" - powiedział Antti Aumo, dyrektor wykonawczy Invest in Finland. Jednym z głównych organizatorów konferencji jest Uniwersytet w Oulu. W 2017 roku miasto Oulu przekształciło się w centrum startupów, a uniwersytet skupił się na badaniach nad technologiami bezprzewodowymi.
6G zostanie zaprojektowanych nie dla potrzeb ludzi, ale dla inteligentnych maszyn - powiedział Pouttu. Opóźnienia poniżej jednej milisekundy są "niedostrzegalne dla ludzi, ale to dużo czasu dla urządzeń" - dodał.
Szczyt 6G odbędzie się w Levi w Finlandii pod koniec marca. "Spodziewamy się zajrzeć w przyszłość, w której telefon, który teraz nosimy, albo zniknie, albo jego rola zostanie całkowicie zmieniona i pojawią się nowe sposoby, w jaki człowiek może konsumować dane" - mówi Ari Pouttu z Uniwersytet w Oulu. 5G wciąż dopiero zaczyna nieśmiało raczkować na rynku, ale "czas zacząć budować listę życzeń dla następnej generacji" - dodaje Olli Liinamaa z Uniwersytet w Oulu. Jego zdaniem proces testów, zbierania informacji, prac badawczych i akademickich potrwa około pięciu lat. Próby ustanawiania standardów podjęte zostaną prawdopodobnie około 2025 lub 2026 roku. Rokiem docelowym dla sieci 6G ma być 2030.
Intel chce wejść w infrastrukturę 5G. Miliardowe zakupy w Izraelu
Technologia 6G może być oparta o THF i fale submilimetrowe. To zakres fal elektromagnetycznych zaliczany do dalekiej podczerwieni o częstotliwości od 300 GHz do 3 THz czyli o długości fali w przedziale 1 mm - 100 μm. Jest to promieniowanie zaliczane także do fal radiowych i określane właśnie jako fale terahercowe (THF). 6G zostanie zaprojektowanych nie dla potrzeb ludzi, ale dla inteligentnych maszyn - powiedział Pouttu. Opóźnienia poniżej jednej milisekundy są "niedostrzegalne dla ludzi, ale to dużo czasu dla urządzeń" - dodał. Według Pouttu, 6G będzie "w pełni zainspirowany sztuczną inteligencją". Sieci 6G wyglądać mają bardziej jak topologia siatki niż sieć komórkowa, a użytkownicy mogliby kupić własne stacje bazowe, aby zwiększyć zasięg.
Powiązane publikacje

Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
56
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
15