Kometa ZTF przetnie polskie niebo już w tym tygodniu. Ostatnio widzieli ją prehistoryczni przodkowie. Jak ją obserwować?
Kometa ZTF (C/2022 E3) nie tak dawno temu ominęła Słońce i zbliża się do Ziemi. I to w ogromnym tempie, bo bagatela sześćdziesięciu tysięcy metrów na sekundę! Nietuzinkowe ciało niebieskie robi furorę w świecie miłośników nocnego nieba - tych profesjonalnych jak i amatorów. Zjawisko zaobserwujemy również nad całą Polską, aczkolwiek może to być trudne zadanie. Tak czy inaczej, na pewno warto chociaż spróbować zobaczyć ten piękny "kosmiczny pocisk".
Kometa widziana ostatnio w czasach prehistorycznych nadlatuje ponownie... ZTF nad Polską. Czy uda się ją zobaczyć na firmamencie gołym okiem?
Rolls-Royce zaprezentował koncept reaktora jądrowego, który mógłby zasilić ewentualne bazy na Księżycu
Środowisko astronomiczne utrzymuje, że magnitudo - jednostka oznaczania blasku ciał niebieskich - komety ZTF znacząco urośnie. Niemniej, należy też wziąć pod uwagę, że komety potrafią zachowywać się nieprzewidywalnie ze względu na swoją budowę. Szansa widoczności nieuzbrojonym okiem jest niewielka z uwagi na obecną aurę, ale zdeterminowanym warto wyposażyć się w lornetkę lub choćby najmniejszy teleskop refrakcyjny, czyli po prostu lunetę, oraz statyw. W takim scenariuszu szanse podziwiania zjawiska znacząco rosną. Trzeba zaznaczyć, że mimo wszystko, jeżeli pogoda pozwoli, a niebo oczyści się z chmur, nasz kraj będzie dobrym miejscem na obserwację - mianowicie chodzi o umiejscowienie przelotu nad horyzontem i zakładając idealne warunki pogodowe, zjawisko byłoby widoczne całą noc gołym okiem.
Naukowcy opracowali materiał, który zachowuje się jak T-1000 z Terminatora 2: Dzień Sądu. Inspiracja? Ogórki morskie!
C/2022 E3 zbliży się do naszej planety 2. lutego 2023 i właśnie wtedy osiągnie najwyższą jasność. Dobrze udać się w miejsce mało zanieczyszczone światłem - obszary podmiejskie oraz wsie są bardzo wskazane. Ci którzy zdecydują się odejść od komputerów powinni kierować wzrok na gwiazdozbiór Żyrafy. Kometę ZTF odkryto w marcu zeszłego roku. Całkiem unikalny zielonkawo-niebieski odcień jest oczywiście widoczny wyłącznie na zdjęciach o wyjątkowo długich czasach naświetlania. Spoglądając przez szkło, ciało widnieje po prostu jako rozmazana "lecąca śnieżka". ZTF gościła ostatnio w naszym układzie słonecznym około 50 tysięcy lat temu, gdy mieli okazję obserwować ją neandertalczycy. Dla porównania: kometa Halleya pojawia się raz na 76 lat.
Powiązane publikacje

Bill Gates publikuje przemyślenia o sztucznej inteligencji i jej przyszłości. Twierdzi, że rozpoczęła się era AI
0
Gordon Moore zmarł w wieku 94 lat. Współzałożyciel Intela wniósł do branży technologicznej niezapomniany wkład
8
Orange Pi 5B - zaktualizowana wersja płytki SBC nareszcie jest w stanie obsłużyć łączność bezprzewodową
3
Microsoft Bing wkrótce doczeka się integracji z generatorem DALL-E. Wstępna wersja narzędzia jest już dostępna do testowania
15