Kolejne zwycięstwo Denuvo. Cracker Voksi został złapany
Piractwo komputerowe to bardzo trudny do osądzenia proceder, który zawsze budzi spore emocje. Z jednej strony twórcy oprogramowania czy gry mają oczywiste prawo do zarobku na swoim dziele, nad którym spędzili setki lub nawet tysiące godzin i przelali litry potu. Z drugiej zaś, w erze gdy nie ma już często wersji demonstracyjnych gier część użytkowników nadal chce testować tytuły przed ich zakupem. Co więcej sporo piratów tłumaczy się, że przecież nie kradną - nic nie ginie, oni tylko kopiują! To właśnie dla drugiej z grup swoje "dzieła" tworzył Voksi, który obchodził zabezpieczenia znienawidzonego Denuvo. Stety czy też nie został złapany przez bułgarską policję, która zarekwirowała cały jego sprzęt komputery.
Voksi podkreślił wyraźnie co sądzi o zabezpieczeniach takich jak Denuvo, które są problematyczne dla uczciwych użytkowników i obniżają wydajność w grach. Zachęcił innych internautów do podjęcia walki za niego.
Twórca Tekken 7: Denuvo negatywnie wpływa na wydajność PC
Kilkanaście godzin temu internet obiegła informacja, jakoby znany cracker Voksi został aresztowany. Sam bohater tych nowin postanowił zabrać głos na zagranicznym portalu w postaci Reddita. Z jego krótkiego opisu oraz kilku odpowiedzi na pytania, dowiadujemy się że 24 lipca do jego domu wkroczyła bułgarska policja, która zarekwirowała jego komputer osobisty oraz domowy serwer. Sam mężczyzna nie został jednak aresztowany, a musiał się tylko stawić na policji w celu złożenia wyjaśnień. Cała sprawa rozpoczęła się ze względu na pozew jaki wytoczyła mu grupa Denuvo Software Solutions za masowe łamanie ich zabezpieczeń w grach.
Denuvo 5.0 - antypirackie oprogramowanie dostało nową wersję
Jeszcze tego samego dnia Voksi skontaktował się z Denuvo Software Solutions proponując ugodę. Firma odpowiedziała, że nie może się sama na to zgodzić bo wszystko zależy już od prokuratora prowadzącego sprawę. Jak go złapano? Cóż, to nie było trudne, jako że mężczyzna dostępny był publicznie wszędzie - na Reddicie, Steamie, Torrentach, Discordzie czy filmach na Youtube. Sam cracker ogłosił, że kończy ze swoją działalnością. Podkreślił jednak wyraźnie co sądzi o zabezpieczeniach takich jak Denuvo, które są problematyczne dla uczciwych użytkowników (problemy z serwerami) i obniżają wydajność w grach. Zachęcił innych internautów do podjęcia walki za niego. Zastanawiające jest, że sami programiści najwyraźniej polegli w walce z Voksim i zamiast wypuszczać kolejne, lepiej przygotowane wersje swojego zabezpieczenia postanowili wyciągnąć "prawnicze działa", które jednym strzałem zatopiły piracki okręt.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78