Kioxia spodziewa się olbrzymiego wzrostu zapotrzebowania na pamięć NAND flash w perspektywie czterech kolejnych lat
Rynek pamięci NAND flash nie jest w pełni ustabilizowany już od dłuższego czasu. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu mieliśmy do czynienia z pokaźnym kryzysem, który skutkował znaczącymi spadkami cen. Później producenci obniżyli produkcję zauważalnie je podbijając. Kioxia spodziewa się jednak, że pamięć NAND flash będzie w przyszłości na fali wznoszącej. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że pomóc ma w tym wydatnie boom na sztuczną inteligencję.
Według prognoz Kioxii, popyt na pamięć NAND flash wzrośnie w bliskiej przyszłości niemal trzykrotnie. Segment ten ma być mocno napędzany przez klientów biznesowych i rozwój sztucznej inteligencji.
Kioxia ujawnia szczegóły na temat nowych układów pamięci 3D QLC NAND o pojemności 2 Tb
Prognozy firmy Kioxia są bardzo interesujące. Według nich do 2028 roku popyt na pamięć NAND flash wzrośnie o 2,7 raza. Podjęto działania, które mają być odpowiedzią na to wyższe zapotrzebowanie. Firma zwiększa swój potencjał produkcyjny w ośrodkach na terenie Japonii. Dotyczy to w sposób szczególny drugiej fabryki nieopodal miasta Kitakami, w północno-wschodniej części kraju. Jej budowa ma zakończyć się pod koniec 2025 roku, choć plany zakładały pierwotnie, że nastąpi to wcześniej. Opóźnienie wynika przede wszystkim z kryzysu, który dotknął jakiś czas temu tę branżę. Przywrócono też pełną produkcję w innych lokalizacjach, co ma zaspokoić rosnący popyt na pamięć NAND flash. W najbliższych latach należy z kolei spodziewać się wprowadzenia na rynek przez Kioxię innowacyjnych rozwiązań z tego segmentu oraz dalszego rozbudowywania potencjału produkcyjnego.
Kioxia i Western Digital w natychmiastowym trybie wstrzymują rozmowy dotyczące fuzji
Warto odnotować, że większościowy udziałowiec Kioxii, czyli firma inwestycyjna Bain Capital, zrezygnował w październiku z wprowadzenia producenta pamięci NAND flash i nośników SSD na giełdę. Potencjalni inwestorzy domagali się bowiem obniżenia wyceny firmy. Z boomem na rynku sztucznej inteligencji i wzrostem popytu na pamięć wiązane są jednak duże nadzieje. Czynniki te mają bowiem pomóc Kioxii zwiększyć zaufanie wśród potencjalnych inwestorów. Nie można zatem wykluczyć, że firma trafi ostatecznie w przyszłości na giełdę. Trzeba też zauważyć, że Kioxia i jej partner technologiczny Western Digital otrzymali od japońskiego rządu dofinansowanie sięgające 1,64 mld dolarów. Ma ono pozwolić na dalszy rozwój linii produkcyjnych w fabrykach Kitakami oraz Yokkaichi.