Kioxia i Western Digital intensyfikują rozmowy na temat fuzji. Znamy wstępną strukturę udziałów w nowo powstałym podmiocie
Na rynku pamięci NAND panuje dosyć duża konkurencyjność. Choć na czele znajduje się Samsung, to spore udziały mają też firmy Micron, SK hynix, Kioxia czy Western Digital. Dwa ostatnie z wymienionych podmiotów zaangażowały się mocno w rozmowy, których bezpośrednim efektem może być fuzja. Choć nic nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, to gdyby transakcja doszła do skutku, nowo powstałe przedsiębiorstwo mogłoby rzucić wyzwanie Samsungowi.
Rozmowy dotyczące potencjalnej fuzji firm Kioxia i Western Digital nabrały w ostatnim czasie tempa. Połączone przedsiębiorstwa miałyby ponad 30% udziałów na rynku pamięci NAND flash.
Western Digital oraz Kioxia pod jednym dachem. Fuzja marek wymuszona sytuacją na rynku komponentów
Obecne udziały Samsunga na rynku pamięci flash są szacowane na około 30%. W przypadku Kioxii i Western Digital jest to odpowiednio około 20% i 15%. Łatwo więc policzyć, że potencjalna fuzja mogłaby doprowadzić do wyłonienia nowego lidera. Jak donosi Reuters, rozmowy dotyczące połączenia firm zostały w ostatnim okresie zintensyfikowane. Sprzyja im nie najlepsza sytuacja w branży, ponieważ oba podmioty ucierpiały w wyniku spadającego popytu i dużych zapasów magazynowych pamięci.
Western Digital My Book - amerykański producent zaprezentował desktopowe magazyny danych o pojemności 22 TB i 44 TB
O rozpoczęciu rozmów informowaliśmy już styczniu, ale ostatnio posunęły się one znacząco do przodu. Kioxia posiadałaby 43% udziałów w połączonym przedsiębiorstwie. Western Digital mógłby liczyć na 37%. Reszta pozostałaby w rękach dotychczasowych właścicieli. Portal Reuters zaznacza, że decyzje jeszcze nie zapadły i struktura udziałów może być ostatecznie nieco inna. Istnieją także obawy, że fuzja może napotkać opór ze strony instytucji antymonopolowych w niektórych krajach. Możliwe jest także wydzielenie z Western Digital działu odpowiedzialnego za pamięć NAND flash i połączenie go z Kioxią. W takiej sytuacji dyski twarde byłyby nadal produkowane przez oddzielny podmiot. Rozmowy pomiędzy firmami toczyły się już 2021 roku, ale zostały wtedy zawieszone z powodu rozbieżności w wycenie udziałów.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27