KiloCore - pierwszy na świecie 1000-rdzeniowy procesor
W komputerach od wielu lat goszczą procesory z wieloma rdzeniami, dzisiaj będące już standardem. Na rynku jest dosyć duży wybór takich jednostek, aczkolwiek najpopularniejsze są układy Intela z serii Core i3 (dwurdzeniowe i czterowątkowe) oraz Core i5 (czterordzeniowe i czterowątkowe). Istnieją także mocniejsze odmiany z serii Core i7 (różne konfiguracje), jednak to produkty z wyższej półki, które najczęściej wybierane są przez profesjonalistów jak np. niedawno zaprezentowany 10-rdzeniowy Core i7-6950X. Nie jest to oczywiście najmocniejszy egzemplarz na świecie - nie od dziś wiadomo, że najpotężniejsze układy do zadań specjalnych mają nawet po kilkadziesiąt rdzeni, ale inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeszli samych siebie i stworzyli procesor, który otrzymał ich 1000. Stanowi to absolutny rekord w tej dziedzinie.
Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeszli samych siebie i stworzyli procesor, który ma 1000 rdzeni. To pierwsza taka jednostka na świecie.
KiloCore, bo tak nazywa się procesor, został opracowany przez zespół inżynierów w Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Składa się z 621 mln tranzystorów i posiada 1000 rdzeni, z czego każdy taktowany jest średnią częstotliwością 1,78 GHz, co oznacza, że układ jest w stanie wykonać 1,78 bln instrukcji na sekundę. Spore wrażenie robi nie tylko specyfikacja procesora, lecz także jego zaskakująco niskie zapotrzebowanie na energię. Przy wydajności obniżonej do 115 GFLOPS, cały układ pobiera tylko 0,7 W. Może być więc zasilany przez jedną baterię typu AA. To ponad 100-krotnie lepszy wynik od jednostek przeznaczonych dla laptopów.
Tak wysoka energooszczędność KiloCore budzi tym większy podziw, że procesor został wykonany przez IBM w nie najnowszym procesie technologicznym 32-nm, bowiem Intel produkuje już chipy w 14 nm litografii. Oczywiście nie jest to układ przeznaczony dla zwykłych konsumentów, w związku z czym będzie służył do zaawansowanych zadań jak np. szyfrowania czy przetwarzania materiałów wideo. Jak twierdzą naukowcy, na każdym rdzeniu możliwe jest uruchomienie jednego programu, który będzie działał całkowicie niezależnie od innych. Potencjał tego procesora jest więc naprawdę ogromny i podobno trwają już prace nad narzędziami, które umożliwią programowanie na tej konstrukcji. Swoją drogą ciekawe, ile klatek na sekundę wyciągnąłby Crysis 3 na mapie Welcome to the Jungle :)
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7