KDE Plasma 6.2 - nowa odsłona świetnego pulpitu dla Linuksa już dostępna. Nadeszły usprawnienia dla twórców cyfrowych
Środowiska graficzne są nieodłączną częścią niemal każdej dystrybucji opartej na jądrze Linux. To one pozwalają wizualnie zarządzać całym systemem, a ponadto oferują unikalne dla siebie funkcje. Tym razem aktualizacji doczekał się jeden z popularniejszych "pulpitów", który umożliwia prawie nieograniczoną personalizację, czyli KDE Plasma. Kolejna odsłona nie wprowadza co prawda żadnej rewolucji, natomiast pozwoli na nieco więcej przy zachowaniu łatwości obsługi.
Następna wersja środowiska graficznego KDE Plasma jest już dostępna. Twórcy oferują większe możliwości dla cyfrowych artystów, a także pozwalają lepiej zarządzać zasilaniem i dodają nową opcję w sekcji ułatwień dostępu.
KDE Plasma 6.1 - premiera kolejnej wersji środowiska graficznego dla Linuksa, która przynosi sporo zmian i usprawnień
Jedną z większych zmian w środowisku graficznym KDE Plasma 6.2 są wspomniane nowe funkcje dla cyfrowych artystów, a dokładniej dla tabletów graficznych. Od teraz dużo łatwiej będzie można je skonfigurować, wszak nie trzeba będzie instalować dodatkowych sterowników, czy też oprogramowania, ponieważ wszystkie opcje są już dostępne bezpośrednio w ustawieniach. Korzystając z serwera wyświetlania Wayland, możemy liczyć również na lepsze zarządzanie kolorami (pomoże to także w ich zgodności pomiędzy kilkoma monitorami), co zapewne od razu zauważymy, gdyż nowe opcje są domyślnie włączone. Poprawiono też obsługę HDR i profili ICC.
KaOS - dystrybucja Linuksa z pulpitem KDE Plasma, która oferuje własne repozytoria. Minimalizm, szybkość i prostota obsługi
Zaktualizowane opcje zarządzania energią pozwolą nam na ustawianie jasności osobno dla każdego podłączonego monitora, a przy tym tryb wydajności zmienimy nowym skrótem klawiszowym Win + B. Aplikacja do pobierania pakietów i zarządzania nimi, czyli Discover, może obsłużyć teraz pakiety z dystrybucji postmarketOS. W kwestii nowych opcji w ułatwieniach dostępu pojawiła się możliwość korekcji kolorów dla daltonistów. Natkniemy się oczywiście na mnóstwo maleńkich zmian w wyglądzie, które jeszcze bardziej poprawią wrażenia wizualne. Jeśli chcemy zapoznać się z pełną listą wszystkich zmian i poprawek, to znajdziemy ją tutaj.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78