Radeon Fury X - Zdjęcia oraz wyniki wydajności nowej karty
Wiele wskazuje na to, że niektóre egzemplarze nowych kart graficznych od AMD trafiły w "niepowołane" ręce - w ostatnim czasie do sieci wyciekło sporo informacji na ich temat, co wskazuje na rozpoczęcie dostaw testowych akceleratorów. Niektórzy nie potrafią oczywiście trzymać języka za zębami, więc już za chwilę możemy wiedzieć niemal wszystko o nowych produktach z serii Radeon. Co jest najważniejsze, zagraniczne media powoli kończą z publikowaniem renderów, bowiem źródła dostarczają im realne zdjęcia przedstawiające wygląd topowych modeli. Gdyby tego było mało, poznaliśmy także pierwsze wynik wydajności. To tyle tytułem wstępu, przejdźmy teraz do długo oczekiwanych konkretów.
Został mniej niż tydzień do oficjalnej premiery, więc nie dziwią nas poniższe materiały opublikowane na portalu WCCF Tech. Do sieci trafiły łącznie cztery nowe zdjęcia pokazujące kartę graficzną AMD Radeon Fury X oraz jej system chłodzenia wodnego. Jak dobrze wiemy, do sprzedaży mają trafić jeszcze dwa modele Fury posiadające coolery powietrzne. Oto specyfikacja techniczna dwóch najmocniejszych produktów:
Radeon Fury X (WC i AC)
- Procesor graficzny: Fiji XT
- Częstotliwość: nieznana
- Częstotliwość Turbo: 1050 MHz (więcej niż 1050 MHz w wersji WC)
- Procesory strumieniowe: 4096
- Jednostki teksturujące: 256
- ROP: 128
- Pamieć: 4 GB HBM
- Szyna pamięci: 4096 bit
- Częstotliwość VRAM: 1000 MHz
- Przepustowość: 512 GB/s
- TDP: 300 W
A teraz zerknijmy na zdjęcia najmocniejszego Radeona:
Po raz pierwszy widzimy połączenie karty graficznej Radeon Fury X z systemem chłodzenia wodnego. Zdjęcie ujawnia dwie 8-pinowe wtyczki zasilania oraz oplecione węże.
Pierwsze zdjęcie boku ujawnia istnienie przełącznika, dzięki któremu wybierzemy jeden z dwóch BIOSów. Jeden z nich będzie zapewne oferował maksymalną wydajność, drugi natomiast pozwoli na oszczędzanie energii i zmniejszenie temperatury.
Już od jakiegoś czasu wiemy, że Radeon Fury X będzie posiadał podświetlane logo na boku. Jak myślicie, prezentuje się całkiem nieźle?
Karta posiada backplate, aczkolwiek w tym przypadku nie będzie on spełniał zbyt ważnej funkcji - brak komponentów po tej stronie nie wymaga stosowania chłodzenia. Tak naprawdę, backplate wygląda dosyć dziwnie, ponieważ brakuje tutaj dodatkowych nadruków (etykiety zostały zamazane) oraz nacięć.
Na deser prezentujemy wyniki wydajności w benchmarkach 3DMark Firestrike Extreme oraz Firestrike Ultra. Oczywiście, nie możemy na razie potwierdzić informacji i tak naprawdę nie wiemy, czy w ewentualnych pomiarach brały w ogóle udział nowe karty graficzne... Tak czy siak, Radeon Fury X posiadający pełny rdzeń Fiji XT osiągnął odpowiednio 3960 oraz 7873 punktów, co plasuje go w okolicach GTX Titan X i GTX 980 Ti - walka w testach syntetycznych jest ponoć bardzo wyrównana.
Nie wiemy skąd jakikolwiek portal mógł wytrzasnąć dwie karty graficzne Fury X (ewentualnie zdobyć oficjalnie wyniki) - jeżeli testy są prawdziwe, to taka konfiguracja osiąga około 13925 punktów w 3DMark Firestrike Extreme. W tym przypadku rywalizacja również jest wyrównana. Boje się jutro zaglądać na zagraniczne serwisy - zapewne czeka nas kolejny dzień grubych przecieków, jakie trudno będzie w jakikolwiek sposób potwierdzić.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
17
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
182
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
91