AMD Navi będą monolitycznymi układami graficznymi
Jedną z ciekawszych technologii rozwijanych obecnie przez AMD jest Infinity Fabric. Jest to nowoczesny sposób łączenia kilku układów, charakteryzujący się wysoką przepustowością oraz niskimi opóźnieniami, dzięki czemu możliwe jest tworzenie większych jednostek (procesorów, układów graficznych) z połączenia kilku mniejszych. Takie podejście zostało już przez Czerwonych wykorzystane przy okazji serwerowych procesorów Epyc. Jak się okazuje - z całkiem dobrym skutkiem. Od dłuższego czasu po sieci krążyły pogłoski, jakoby w podobny sposób skonstruowane miały być nowe układy graficzne z rodziny Navi, jednak ostatnie komunikaty bezpośrednio z obozu AMD jednoznacznie dementują te spekulacje.
Choć AMD ma w związku z Infinity Fabric ambitne plany, tak minie jeszcze trochę czasu nim technologia ta stanie się podstawą dla konsumenckich układów graficznych.
AMD Navi będzie architekturą dla średniej klasy GPU
Nowych informacji o planach związanych z AMD Navi i Infinity Fabric udzielił David Wang z Radeon Technologies Group. W jednej z niedawnych wypowiedzi potwierdził on, że firma rzeczywiście rozważa wykorzystanie nowej technologii do produkcji bardziej wydajnych skalowalnych układów graficznych, jednak nie jest to coś, co mamy szansę zobaczyć w najbliższej przyszłości. Jak na razie pracujący dla przedsiębiorstwa inżynierowie są na etapie badania, na ile tego typu podejście będzie nadawało się do tradycyjnych zastosowań gamingowych. Oznacza to, że mające zadebiutować w przyszłym roku (miejmy nadzieję) układy AMD Navi nadal będą tradycyjnymi konstrukcjami monolitycznymi, a później... kto wie? Niestety zawsze istnieje ryzyko, że Infinity Fabric skończy jak HBM, stając się technologią rewolucyjną, jednak z różnych względów nieprzystosowaną do realiów rynku konsumenckiego.
AMD Vega 7 nm zaprezentowana - najpierw dla profesjonalistów
Warto zauważyć, że o ile do premiery kart graficznych skonstruowanych od podstaw w oparciu o Infinity Fabric mamy jeszcze trochę czasu, o tyle są już na rynku pierwsze układy graficzne, które teoretycznie są z tą technologią kompatybilne. Funkcją łączenia w ten sposób kilku układów chwalono się już przy okazji premiery pierwszych modeli z rodziny AMD Vega, a ponownie przypomniano o tej funkcji wraz z debiutem odświeżonej wersji architektury w 7 nm. Niestety jak na razie nie mieliśmy okazji przyjrzeć się implementacji tego rozwiązania w praktyce, choć liczymy, że szybko się to zmieni.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
14
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
91