AMD może posiadać priorytetowy dostęp do pamięci HBM2
Karty graficzne AMD Radeon R9 Fury X oraz R9 Fury jako pierwsze wykorzystały moduły pamięci HBM - AMD zastosowało nową technologię przy tworzeniu rdzenia GPU Fiji, dzięki czemu ograniczono powierzchnię laminatu, zmniejszono pobór mocy oraz znacznie zwiększono przepustowość. Nie jest tajemnicą, że w chwili obecnej jedynym dostawcą modułów pamięci HBM jest firma SK Hynix, która wspólnie z AMD opracowała opisywaną technologię. Z informacji umieszczonych w sieci wynika, że "czerwoni" zamknęli w pewien sposób drogę do implementacji tego standardu chociażby przez NVIDIĘ - mowa tutaj o różnych umowach zobowiązujących producenta do ograniczenia dostaw.
NVIDIA będzie miała problem z terminowym wprowadzeniem nowej serii do sprzedaży?
Twórca serii GeForce GTX musi więc poczekać na debiut standardu HBM2, a wspomniana premiera ma odbyć się w przyszłym roku. Czy tym razem producenci będą mieli równe szanse w dostępie do nowych modułów pamięci? Według serwisu WCCF Tech, początkowe dostawy będą ograniczone podobnie jak w przypadku HBM1 - dosłownie chwilę temu donosiliśmy o problemach z dostępnością R9 Fury spowodowanych niską ilością procesorów graficznych wysyłanych przez AMD do partnerów.
HBM2 ma zostać wykorzystany przez NVIDIĘ przy produkcji modeli korzystających z architektury Pascal, które będą wytwarzane w 16-nanometrowym procesie technologicznym. Co jest ciekawe, AMD ma ponoć posiadać priorytetowy dostęp do modułów HBM2, co mogłoby oznaczać problemy dla konkurenta. Przy ograniczonych dostawach każda partia jest na wagę złota, więc jakiekolwiek priorytety mogą okazać się kluczowe. Na razie trudno mówić o konkretnych ilościach przeznaczonych dla obydwu odbiorców - równie dobrze opisywane priorytety mogą mieć marginalne znaczenie dla NVIDII. Czekamy na więcej informacji w tej sprawie.
Premierowy test AMD Radeon R9 Fury vs GeForce GTX 980
Powiązane publikacje

Micron dołącza do Samsunga i SK hynix jako trzecia firma dostarczająca pamięci GDDR7 dla kart graficznych GeForce RTX 5000
66
TrashBench ustanawia rekord OC układu GeForce GTX 1060 osiągając 2202 MHz z nietypowym autorskim chłodzeniem
18
NVIDIA GeForce RTX 5090 bez pełnego PCIe 5.0 sporo traci w niektórych zastosowaniach. Jak bardzo może zwolnić?
67
Karta graficzna GALAX GeForce RTX 5090 D ustanowiła nowe rekordy overclockingu osiągając 3650 MHz GPU i 36 Gbps GDDR7
3