Karty GeForce GTX 970 mają problem z piszczącymi cewkami
Współczesne komputery osobiste mogą być naprawdę ciche - istnieje wiele sposobów na ograniczenie hałasu wydobywającego się ze skrzynki, nie mówiąc już o możliwości stosowania podzespołów, które są praktycznie bezgłośne. Pasywne zasilacze pozwalają wyeliminować podstawowy problem związany z głośnością komputera, zaś wielkie radiatory owiewane sporymi wentylatorami z niskimi obrotami umożliwiają stworzenie wydajnego zestawu z relatywnie niskimi temperaturami przy umiarkowanym poziomie hałasu. Są jednak takie elementy, na które nie ma wpływu żaden użytkownik komputera... O czym mowa?
O piszczących cewkach zrobiło się głośno (dosłownie) już jakiś czas temu.
Możemy wymienić system chłodzenia karty graficznej, jednak nie weźmiemy się raczej za lutownicę i nie zmienimy komponentów znajdujących się w sekcji zasilającej - to właśnie tutaj coraz częściej pojawiają się problemy związane z denerwującym piskiem o wysokiej częstotliwości. Uporczywe dźwięki są zazwyczaj generowane przez cewki, które zazwyczaj przy dużym obciążeniu wpadają w wibracje i zaczynają piszczeć. Wielu użytkowników w ogóle nie zauważa tego problemu z powodu głośniejszych systemów chłodzenia, ale nie zawsze udaje się "zagłuszyć" cewki przy pomocy innych komponentów.
Oto prawdopodobny generator dziwnych dźwięków w GeForce GTX 970 - cewka o oznaczeniu R22.
Jak się okazuje, jedną z kart graficznych cierpiących na opisywaną dolegliwość jest GeForce GTX 970 i nie chodzi tutaj tylko o referencyjny model produkowany przez NVIDIĘ (jest on w tym momencie trudno dostępny). Zgodnie z informacjami z sieci, piszczenie cewek dotyczy również kart graficznych od takich producentów jak EVGA, MSI oraz Gigabyte - nie ma konkretnej reguły, dla której moglibyśmy przeszukać sklep komputerowy w celu znalezienia egzemplarza wolnego od wszelkich wad związanych z dziwnymi dźwiękami. Oto odpowiedzi firm na zapytanie o piszczące cewki:
Oświadczenie MSI
"Piszczenie cewek nie jest specyficzne dla serii GeForce GTX 900, ponieważ może wystąpić również w innych high-endowych kartach graficznych. MSI pracuje nad sposobem rozwiązania tego problemu. Jeśli masz problem z niepokojącym dźwiękiem w obrębie GPU, skontaktuj się z naszym oddziałem zajmującym się RMA."
Oświadczenie EVGA
"Śledziliśmy wczesne opinie na temat GeForce GTX 970 i piszczenia cewek. Podjęliśmy kroki w celu naprawienia tego błędu. Apelujemy do każdego użytkownika karty graficznej z tym problemem o skontaktowanie z naszym działem wsparcia."
Oświadczenie NVIDIA
"Jesteśmy świadomi, że niewielki procent użytkowników narzeka na piszczenie cewek i cały czas pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu."
Jednym ze sposobów rozwiązania problemu piszczących cewek (bez wymiany karty graficznej na nowy egzemplarz) jest podmiana zasilacza na inny - niektórzy użytkownicy informują o wyciszeniu sekcji zasilania GPU po zmianie PSU. Z drugiej strony możemy ograniczyć liczbę generowanych klatek na sekundę, jednak jest to rozwiązanie idące na skróty i może okazać się niewystarczające. Najlepiej skontaktować się z producentem w celu wymiany karty graficznej na nowy egzemplarz, który prawdopodobnie będzie wolny od wszelkich wad związanych z piszczącymi cewkami.
Czy sekcje zasilające Waszych kart graficznych generują dźwięki o wysokiej częstotliwości?
Źródło: PC Perspective
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
38
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
59