Karta graficzna ASUS DG1 oparta na architekturze Intel Xe będzie kompatybilna tylko z dwiema płytami głównymi ASUS
Intel pod koniec stycznia tego roku zapowiedział, że zamierza wejść na rynek OEM z dedykowanymi kartami graficznymi Iris Xe, opartymi na architekturze Xe, wytwarzanymi w 10-nanometrowej litografii SuperFin. Niebiescy wówczas oficjalnie potwierdzili, że układ ma być okrojoną wersją Iris Xe Max z 80 jednostkami wykonawczymi, których w mobilnym Iris Xe Max jest 96. Poznaliśmy także częściową specyfikację, która została teraz bardziej odsłonięta przez firmę ASUS. Producent zamieścił ją na oficjalnej stronie internetowej z kartą produktu GPU Intel DG1 i ujawniła ona zaskakującą informację o kompatybilności z płytami głównymi. Intel co prawda wcześniej zdradził, że karty Iris Xe nie będą kompatybilne z konfiguracjami AMD, ale ograniczenie może być nawet jeszcze większe niż pierwotnie sugerowano.
Z opublikowanej przez firmę ASUS specyfikacji karty graficznej Iris Xe wynika, że DG1 od tego producenta będzie współpracował tylko z dwiema płytami głównymi (ASUS Prime H410M-A/CSM i ASUS Pro B460M-C/CSM).
Intel Iris Xe Graphics vs AMD Radeon Graphics - Test układów iGPU
Firma ASUS opublikowała na oficjalnej stronie internetowej specyfikację dedykowanej karty graficznej ASUS DG1, opartej na architekturze Intel Xe. Wynika z niej, że nadchodzący model GPU przeznaczony na rynek OEM ma współpracować wyłącznie z płytami głównymi ASUS Prime H410M-A/CSM i ASUS Pro B460M-C/CSM z gniazdem LGA 1200, które są kompatybilne jedynie z procesorami Intel Coffee Lake-S i Comet Lake-S. Tak, dobrze czytacie, tylko z tymi dwoma modelami płyt głównych. Skrót CSM (ang. Corporate Stable Model) oznacza serię dedykowaną dla klientów biznesowych z rozszerzonym wsparciem technicznym.
Intel wchodzi na rynek OEM z pierwszą dedykowaną kartą graficzną Iris Xe dla desktopów i publikuje pierwsze zdjęcie Xe-HPC
Intel wcześniej ujawnił, że desktopowy układ DG1 przeznaczony dla gotowych zestawów komputerowych (OEM) będzie wymagał zaktualizowania BIOS-u płyt głównej, ale w oficjalnym komunikacie prasowym mowa była o szerszej liście chipsetów (nie tylko H410 i B460, ale także B365 i H310C). Najprawdopodobniej nie jest to ostateczna lista. ASUS DG1 z interfejsem PCIe 3.0 x4 został wyposażony w 4 GB pamięci LPDDR4 (128-bit) oraz następujące złącza: DisplayPort, HDMI i DVI-D. Z resztą specyfikacji możecie zapoznać się w poniższej tabelce.
Powiązane publikacje

Sterowniki NVIDIA 590.26 w wersji preview wprowadzają obsługę Smooth Motion dla kart GeForce RTX 4000
218
Micron dołącza do Samsunga i SK hynix jako trzecia firma dostarczająca pamięci GDDR7 dla kart graficznych GeForce RTX 5000
67
TrashBench ustanawia rekord OC układu GeForce GTX 1060 osiągając 2202 MHz z nietypowym autorskim chłodzeniem
18
NVIDIA GeForce RTX 5090 bez pełnego PCIe 5.0 sporo traci w niektórych zastosowaniach. Jak bardzo może zwolnić?
67