Jonsbo Cooltek UMX4 i RM3 - eleganckie obudowy z aluminium
Ostatnio na rynku obudów komputerowych nastąpił wysyp ciekawych konstrukcji przeznaczonych dla entuzjastów. Źródła tej lawiny należy dopatrywać się na Dalekim Wschodzie, zwłaszcza na Tajwanie. Sprzęt tam projektowany docenia coraz więcej konsumentów ze Starego i Nowego kontynentu, bowiem z roku na rok przestaje być synonimem tandety i kiczu. Produkty marek Lian Li oraz In Win można podziwiać w efektownych projektach entuzjastów chłodzenia wodnego, zaś asortyment Cooler Mastera doceniło już wielu amatorów ręcznie składanych zestawów PC. Również chińska firma Jonsbo próbuje wywalczyć kawałek tortu dla siebie przy pomocy eleganckich, minimalistycznych obudów komputerowych. W Europie ich asortyment sprzedawany jest pod szyldem marki Cooltek i, pomimo względnie nikłej popularności w naszym kraju, dotarł również do polskich sklepów internetowych. Warto przyjrzeć się zwłaszcza dwóm nowym ofertom firmy - obudowom UMX4 oraz RM3.
Istnieją 4 warianty obudowy Jonsbo Cooltek UMX4 - na dwie wersje kolorystyczne, czarną i srebrną, przypada odmiana ze szklanymi panelami bocznymi, kosztująca 159 Euro, lub ze ścianami wykonanymi z aluminium, wyceniona na 149 Euro.
UMX4 należy do kategorii Mid Tower i pomieści płyty główne w formatach ATX, Micro-ATX i Mini-ITX oraz do 7 kart rozszerzeń. Zwracającą uwagę cechą jednego z dwóch wariantów obudowy są panele boczne w całości wykonane z hartowanego szkła. Każda z tafli o grubości 5 mm zamontowana jest przy pomocy 6 zatrzasków, odizolowanych silikonowymi uszczelkami od ramy ze stali SGCC o grubości 1 mm. Pozostałe powierzchnie zewnętrzne obudowy, w tym tylna i dolna, wykonane zostały z grubego na 2 mm szczotkowanego aluminium. Konstrukcję postawiono na wysokim na 6.5 mm podnóżku, który ułatwia powietrzu dostanie się do obudowy. Panel przedni stanowią 2 porty USB 2.0, 2 wejścia USB 3.0, gniazda mikrofonu i słuchawek, dioda aktywności dysku twardego oraz przycisk zasilania. Zatoki na napęd 5.25 cala niestety nie przewidziano. Warstwę górną obudowy pokrywa plastikowa siateczka, przytwierdzana na zatrzask, poprzez którą wydmuchiwane jest z wnętrza rozgrzane powietrze. Do tego zadania przeznaczono dwa 120-milimetrowe wentylatory, które może zastąpić również cienki radiator o długości 240 mm. Powietrze zasysane jest nietypowo, z tyłu konstrukcji, również przy użyciu 120-milimetrowego wentylatora.
Specyfikacja Jonsbo Cooltek UMX4:
- Typ obudowy: Mid Tower
- Formaty płyt głównych: ATX, Micro-ATX, Mini-ITX
- Warianty instalacji HDD/SSD: 2 x 3.5", 4 x 2.5"
- Wentylatory górne: 2 x 120 mm
- Wentylatory tylne: 1 x 120 mm
- Wentylatory dolne: 2 x 120 mm (brak w zestawie)
- Sloty na karty rozszerzeń: 7
- Wysokość: 437 mm
- Głębokość: 207 mm
- Szerokość: 426 mm
- Waga: 7.1 kg
- Materiały: aluminium, stal
- Maksymalna długość karty graficznej: 310 mm
- Maksymalna wysokość chłodzenia CPU: 162 mm
U dołu został ukryty filtr przeciwkurzowy, instalowany przy pomocy pasków magnetycznych, znaleziono także miejsce na 2 opcjonalne wentylatory o średnicy 120 mm. Również tam przewidziano miejsce dla 24-centymetrowego radiatora. O wiele bardziej ekscentrycznym rozwiązaniem jest umieszczenie miejsca dla zasilacza nad zatoką dla dysków twardych, z przodu obudowy - dzięki temu wysokość konstrukcji można było zredukować o kilka centymetrów. Dwa 3.5-calowe napędy instaluje się przy pomocy zaopatrzonych w wytłumienie śrubek, niestety bez użycia dedykowanych tacek. Wewnętrzną ramę obudowy zaopatrzono w wiele punktów zaczepu kabli, a niektórym otworom na poprowadzenie przewodów dodano gumowe grodzie. Nieco rozczarowuje wygląd przegrody, oddzielającej główną strefę od przedniej komory na dyski i jednostkę zasilającą. Na okablowanie pozostawiono 16 mm miejsca, a za płytą główną można zamontować dwa dyski SSD, w przypadku gdyby dwa pozostałe sloty z przodu obudowy były już zajęte. Znajdującą się u szczytu konstrukcji podświetlaną płytkę z logo producenta można usunąć, wymienić lub odłączyć kable zasilające diody. Istnieją 4 warianty obudowy Jonsbo/Cooltek UMX4 - na dwie wersje kolorystyczne, czarną i srebrną, przypada odmiana ze szklanymi panelami bocznymi, kosztująca 159 Euro, lub ze ścianami wykonanymi z aluminium, wyceniona na 149 Euro. Summa summarum, model przy tej cenie powinien zapewniać większe możliwości modyfikacji i być bardziej plastyczny w montażu, jednak urody odmówić mu nie można.
Wersja RM3, poza rozmiarem kompatybilnym z płytami Mini-ITX różni się od opisywanego modelu kilkoma szczegółami. Przedni panel ma tym razem grubość 4 mm, pozbawiono go dwóch portów USB 2.0, a przycisk zasilania powędrował w jego górny lewy narożnik. Zasilacz usadowił się już w standardowym miejscu pod czterema slotami kart rozszerzeń, a systemy chłodzenia CPU mogą być o 8 mm wyższe, niż w wersji UMX4. Dolny wlot powietrza skrócono do 120 mm, podobnie jak górny wydech, mieszczący 140-milimetrowy wentylator. Przed dostawaniem się kurzu zarówno do komory z dyskami twardymi i SSD, jak i do samego zasilacza, chroni filtr z siateczki plastikowej, przykręcany śrubkami. W przeciwieństwie do większego brata, Jonsbo RM3 stoi na czterech, zaopatrzonych w gumowe stopki antypoślizgowe, nóżkach. Na ramie, dzielącej wnętrze na dwie komory, umieszczono podświetlane logo producenta. Jonsbo przygotował dwa warianty kolorystyczne - czarną i srebrną - przy czym obie są zaopatrzone w panele z hartowanego szkła. Cena rekomendowana tego modelu została ustalona na poziomie 110 Euro. Na chwilę obecną oba modele - mniejszy RM3 oraz większy UMX4 - nie są jeszcze dostępne w polskich sklepach.
Specyfikacja Jonsbo Cooltek RM3:
- Typ obudowy: Mini-Tower
- Formaty płyt głównych: Micro-ATX, Mini-ITX
- Warianty instalacji HDD/SSD: 2 x 3.5", 3 x 2.5"
- Wentylatory górne: 1 x 140 mm
- Wentylatory tylne: 1 x 120 mm
- Wentylatory dolne: 1 x 120 mm
- Sloty na karty rozszerzeń: 4
- Wysokość: 385 mm
- Głębokość: 215 mm
- Szerokość: 336 mm
- Waga: 7.28 kg
- Materiały: aluminium, stal, hartowane szkło
- Maksymalna długość karty graficznej: 310 mm
- Maksymalna wysokość chłodzenia CPU: 170 mm
Dodatkowe zdjęcia Jonsbo Cooltek UMX4:
Dodatkowe zdjęcia Jonsbo Cooltek RM3:
Powiązane publikacje

DeepCool CH260 i DeepCool CH270 DIGITAL - kompaktowe obudowy komputerowe, które wspierają płyty z odwróconymi złączami
12
Obudowa komputerowa Endorfy Arx 500 Core trafiła do sprzedaży. Fabryczne wentylatory, szklany panel i miejsce na AiO
27
ASUS prezentuje obudowę ATX A31 dla płyt głównych BTF. Klasyczna wielkość i kilka ciekawych rozwiązań montażowych
16
Obudowa Montech XR Wood oferuje fabryczne wentylatory ARGB, filtry przeciwpyłowe i drewniane elementy. Nowość debiutuje
9