Jim Keller przechodzi do Intela, to ojciec AMD Zen i Athlon 64
Najstarsi górale oraz część z naszych czytelników pamięta jeszcze czasy gdy procesory były gołe i każde założenie chłodzenia wiązało się z ryzykiem (chrup!), do podkręcania przydawał się zwykły ołówek, a AMD i Intel walczyli jak równy z równym, gdzie momentami to Czerwoni górowali nad Niebieskimi jeśli o wydajność chodzi. Potem było jak było (częściowo z powodu brudnych zagrywek Intela), by teraz znowu powoli AMD mogło wrócić do gry za sprawą udanych Ryzenów. Zarówno wtedy, za czasów Athlona 64, jak i teraz za sukcesem tym przynajmniej częściowo stał jeden człowiek - Jim Keller. Ostatnimi jednak czasy zdecydował się pójść w ślady dawnego kolegi i wraz z Raja Kodurim pracować będzie dla Intela.
Czy czeka nas wreszcie odejście od architektury Intel Core, która zasadniczo wykorzystała większość tego co miała w rękawie?
Raja Koduri będzie pracował dla Intela nad układami graficznymi
Branżowe portale obiega informacja, jakoby Jim Keller dołączył do Intela. Jeśli imię i nazwisko nic wam jeszcze nie mówi, to mowa o legendarnym inżynierze, uznawanym za jednego z ojców dzisiejszych procesorów komputerowych za sprawą pracy nad zestawem instrukcji x86-64. Mało? To właśnie on stał za architekturami K7 (Athlon) i K8 (Athlon 64) w AMD czy układami SoC Apple A4 i A5 z których korzystały iPhone 4 i 4S. W latach 2012 - 2016 pracował ponownie w AMD przy architekturze ZEN, obecnej w procesorach Ryzen. Później zaś przeniósł się do Tesli by rozwijać technologie związane z autonomicznymi pojazdami.
Jim Keller, były pracownik AMD, dołącza do Tesla Motors
Teraz podobnie jak Raja Koduri dołączył do Intela, a jeśli wierzyć plotkom to nie jest ostatnie ze znanych nazwisk o pozyskanie jakich walczy Intel. Co Jim Keller ma robić u Niebieskich? Z całą pewnością pracować nad tym co umie najlepiej - nad procesorami. Zwłaszcza, że to człowiek lubujący się w największych wyzwaniach. Pojawia się teraz tylko pytanie czy czeka nas wreszcie odejście od architektury Core, która zasadniczo wykorzystała większość tego co miała w rękawie, czego świetnym przykładem są bliźniaczo podobne układy Skylake, Kaby Lake i Coffee Lake? Nie brakuje też spekulacji, że może bardziej chodzić o rynek ultra-mobilny, gdzie jednostki Atom nie do końca sobie radzą. Tak czy siak czeka nas przełom, acz przyjdzie na niego poczekać kilka lat.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7