Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć

Akcja partnerska | 21-07-2018 08:00 |

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go miećOdpowiednio dobrany zasilacz awaryjny UPS pozwoli zabezpieczyć Twój komputer osobisty, sprzęt sieciowy, system ogrzewania C.O. czy wreszcie automatykę istotnych systemów stosowanych w nowoczesnym, „inteligentnym domu”. UPS w zależności od swojej topologii chroni użytkownika przed przepięciami, wahaniami napięcia, zanikami prądu i innymi zakłóceniami występującymi w rodzimej, często przestarzałej sieci elektroenergetycznej. Dowiedz się więcej o technologiach jakie drzemią w najnowszych zasilaczach awaryjnych UPS oraz na co warto zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia do konkretnych zastosowań w mieszkaniu, domu jak i biurze.

Energia elektryczna to dla nas coś oczywistego, niemal jak powietrze. Po prostu jest. Opiera się na niej prawie cały świat i mamy z nią styczność na każdym kroku. Problemy zaczynają się wtedy, gdy jej niespodziewanie zabraknie. Niekiedy mogą to być sytuacje naprawdę nieprzyjemne, kosztowne, a nawet groźne. Brak zasilania serwera w firmie, utrata danych na komputerze osobistym, wyłączenie pompy wodnej w piecu gdy za oknem srogi mróz czy utrata sieci WI-FI w urządzeniach posiadających wbudowane baterie (laptopy, tablety czy telefony komórkowe) ale korzystających z niezabezpieczonego w energię routera. Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. Na szczęście można o nich zapomnieć, lub złagodzić ich skutki podłączając sprzęt pod niewielkie urządzenie zwane UPS-em.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [9]

Co to jest UPS i dlaczego przydaje się w domu?

W najprostszych słowach UPS można opisać jako dodatkową baterię, z której korzysta komputer lub inne urządzeniew czasie zaniku napięcia (braku tzw. „prądu”). Rola UPS-a nie ogranicza się jedynie do magazynowania energii. Dobry UPS nie tylko zapewnia ciągłość zasilania, ale niweluje dodatkowo część niekorzystnych zakłóceń sieciowych. Usuwa wahania napięcia spowodowane np. przez działanie urządzeń o dużej mocy, takich jak kuchenka, pralka czy narzędzia elektryczne. Zapobiega też uszkodzeniu elektroniki przez przepięcia, czyli gwałtowne skoki napięcia i eliminuje zniekształcenia sinusoidy. Współczesne urządzenia elektroniczne bywają bardzo wrażliwe na powyższe zakłócenia. Jeśli więc potrzebujemy pewności, że będą działały, a nasze dane nie przepadną, to powinniśmy wziąć pod uwagę zakup zasilacza awaryjnego UPS.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [8]

UPS ochroni Twój komputer, konsolę, sprzęt sieciowy, odtwarzacze multimedialne, a nawet pozwoli doładować telefon, laptop, tablet, lub czytnik e-booków byś mógł przetrwać dłuższy czas bez prądu. Nawet gdy pracujemy, lub wypoczywamy przy laptopie, to brak zasilania w routerze sprawi, że będziemy odcięci od szybkiego internetu. Można oczywiście włączyć hotspot na smartfonie, ale w niektórych miejscowościach internet mobilny może działać słabo, co uniemożliwia normalną pracę i korzystanie np. z Netfliksa. Z pomocą przychodzą dobre zasilacze awaryjne UPS EVER DUO AVR, DUO AVR USB lub ECO Pro AVR CDS. To znakomite rozwiązania zarówno dla domu, jak i małej firmy.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [10]

UPS pomoże utrzymać ciepło w domu

Jeśli mieszkacie w dużym mieście, w bloku, lub nowoczesnej kamienicy, to o problemach z ogrzewaniem zapewne nie słyszeliście. Jednak osoby mieszkające w domach jednorodzinnych w rejonach wiejskich i podmiejskich mogły spotkać się z nimi nie raz. Stare piece węglowe wypierane są przez nowoczesne i bardziej ekologiczne ogrzewanie gazowe. Kotły, kominki z płaszczem wodnym i inne urządzenia automatyki grzewczej stają się coraz powszechniejsze. Tutaj ponownie pojawia się problem z energią elektryczną. Piece gazowe nie działają cały czas, lecz uruchamiają się na moment, zapalają gaz, nagrzewają dom i wyłączają się. Nie ma jednak możliwości by zaczęły grzać gdy nie ma prądu, możemy więc być narażeni na spędzenie krótszego, lub dłuższego czasu w chłodzie, a to z pewnością nie byłoby miłe. To samo dotyczy pompy do pieca C.O., wspomagającej obieg wody - nie dość, że nie działa bez prądu, to w dodatku potrafi być bardzo wrażliwa na skoki napięcia i inne zakłócenia. Aby zapobiec takim sytuacjom, firma EVER również przygotowała odpowiednią ofertę - zasilacze UPS EVER SPECLINE.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [5]

Aby zapewnić prawidłowe działanie sterowników czy automatyki kotłów C.O., muszą one być zasilane w odpowiedni sposób. Dlatego UPS’y EVER SPECLINE / SPECLINE Pro dzięki funkcji CDS (Clear Digital Sinus) gwarantują optymalny, sinusoidalny przebieg napięcia wyjściowego, którego wymaga ten sprzęt. Zabezpieczają też przez spadkami oraz nadmiernymi wzrostami napięcia, w tym przepięciami. Brak prądu w systemie grzewczym może oznaczać nie tylko chłód w domu, ale również przegrzanie samej instalacji i pośrednio dodatkowe straty materialne oraz koszty związane z naprawą. W praktyce EVER SPECLINE / SPECLINE Pro jest więc inwestycją, która zapewni domownikom spokojną głowę, również zimą. UPS’y te zapewniają po prostu normalna pracę systemu grzewczego, nawet gdy cała okolica jest bez prądu. To samo dotyczy innych systemów inteligentnego domu, np. rolet, monitoringu, alarmów, paneli solarnych, automatyki do bram itp. System można rozszerzyć o dodatkowe akumulatory przedłużające czas pracy, a nawet podłączyć zwykły akumulator samochodowy.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [2]

Na które cechy zasilaczy UPS zwracać uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy oszacować ile urządzeń ma być chronione za pomocą UPS’a i ile te urządzenia zużywają energii. Niekiedy warto wybrać droższy system centralny z jednym dużym UPS’em chroniącym cały obiekt. Jednak w przypadku zastosowań domowych, lub w małych firmach zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest kupno oddzielnych zasilaczy awaryjnych do konkretnych urządzeń (lub grup urządzeń). Zwróćmy uwagę na moc wyjściową zasilacza. UPS’y EVER oznaczane są dwiema wartościami, które niekiedy mogą się różnić. Jedną z nich jest moc wyjściowa pozorna wyrażana w woltamperach (VA), a druga to moc wyjściowa czynna wyrażana w watach (W). Na przykład UPS EVER ECO PRO 700 AVR CDS ma 700 VA i 420 W. Innymi słowy, możemy do niego podłączyć komputer, monitor pod warunkiem, że ich łączny pobór mocy nie przekroczy 420 watów. Ważne jest to byśmy nigdy nie dobierali zasilacza „na styk”, lecz zostawiali pewien margines energii. Np. Jeśli oszacowaliśmy, że chronione urządzenia pobierają 500 W, to wybierzmy UPS oferujący co najmniej 600 W. Pamiętajmy, że typowe, domowe zasilacze UPS służą głównie do tego by podtrzymać napięcie przez pewien czas (zazwyczaj kilka-kilkanaście minut), po to byśmy mogli zakończyć wykonywane zadanie, zapisać postępy i wyłączyć komputer bez ryzyka nagłego zaniku prądu i utraty danych.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [11]

Przy wyborze zwróćmy też uwagę na to, ile gniazd wyjściowych ma UPS. Prosty, domowy powinien mieć przynajmniej 2-3 - do komputera, monitora i np. routera, ale im więcej tym lepiej. W firmie zapewne będziemy chcieli podłączyć też np. skaner, fax lub drukarkę. Istnieje możliwość rozszerzenia ich ilości poprzez zastosowanie przeznaczonej do tego celu listwy antyprzepięciowej VARIANT. Przydaje się również złącze do komunikacji z komputerem (np. USB). Dzięki niemu UPS może np. wysłać do systemu sygnał, by zakończył bezpiecznie pracę, zanim zabraknie energii w akumulatorze. Taką funkcję spełnia darmowe oprogramowanie PowerSoft Professional, które monitoruje i zarządza jednostką. Pewne znaczenie ma też rodzaj gniazd, ale z tym jest mniejszy problem, bo zawsze możemy użyć przejściówki, lub wspomnianej listwy firmy EVER. Kolejną ważną sprawą jest kształt napięcia wyjściowego. Jeśli nie wiemy dokładnie jaki wybrać, to najlepiej nabądźmy UPS zapewniający sinusoidalny kształt napięcia wyjściowego (EVER oznacza te modele symbolem CDS). Do komputera czy sprzętu sieciowego wystarczą modele z aproksymacją sinusa. Szczegółowych informacji szukajmy na stronie producenta, lub u sprzedawcy w sklepie. Ponadto, ważna jest topologia samego urządzenia UPS. Najprostsze i najtańsze modele zapewniające podstawową ochronę są określane jako „offline” lub VFD. Szerszą ochronę zapewniają jednak zasilacze awaryjne „line-interactive”, oznaczane też symbolem VI. Zapewniają możliwość (do pewnego stopnia) podwyższenia / obniżenia napięcia do napięcia akceptowalnego przez odbiorniki. Najbardziej zaawansowane są zasilacze „online”, które w doskonały sposób zabezpieczą nawet najbardziej wymagający i wrażliwy sprzęt, ale kosztują więcej od poprzednich przykładów.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [12]

Zasilacz awaryjny UPS do domu kupujemy zazwyczaj na lata, więc należy też zwrócić uwagę na możliwość w miarę łatwej, samodzielnej wymiany akumulatora. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować nowego UPS’a i zaoszczędzimy pieniądze oraz czas. Taką funkcję mają zasilacze firmy EVER. Jeśli jesteście zaawansowanymi użytkownikami to możecie wykorzystać również darmowe oprogramowanie PowerSoft, dla systemów Windows i Linux. Pozwala ono sprawdzić stan naładowania baterii, czas autonomicznej pracy (czyli czas pozostały do rozładowania akumulatora), a nawet będziecie w stanie zdarzenia do konkretnego trybu pracy oraz zdefiniować reakcję UPS’a na konkretne stany.

Zasilacze awaryjne UPS - zadbaj o swoje bezpieczeństwo w domu i biurze

Zasilacze awaryjne UPS firmy EVER oferują coś co trudno wycenić - bezpieczeństwo. W zależności od swojej topologii chronią użytkownika przed przepięciami, wahaniami napięcia, zanikami prądu i innymi zakłóceniami występującymi w rodzimej, często przestarzałej sieci elektroenergetycznej. W praktyce więc stanowią realną ochronę dla domowego komputera, routera, konsoli, serwera plików NAS i wielu innych sprzętów. Można je nawet wykorzystać do zwykłego doładowania telefonu, tabletu lub laptopa, gdy awaria prądu się przedłuża.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [9]

Firma EVER oferuje też zaawansowaną ochronę systemów grzewczych. Modele z rodziny EVER SPECLINE / SPECLINE Pro zabezpieczą kotły, pompy, kominki z płaszczem wodnym i kolektory solarne tak, byście mieli spokojną głowę nawet gdy zabraknie prądu w bardzo mroźny dzień. Zasilacze UPS EVER są bezpieczne, konfigurowalne z poziomu aplikacji, bardzo proste w montażu i obsłudze oraz pozwalają samodzielnie wymieniać akumulatory by zaoszczędzić pieniądze. Jest to sprzęt bardzo godny polecenia.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć [nc1]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 55

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.